Hvezdáreň Partizánske

Malé Bielice 177, Partizánske

Kategorie: Hvězdárny

O HVEZDÁRNI

Vstupnú bránu na Hornú Nitru tvorí mesto Partizánske. Rozložené je na sútoku riek Nitry a Nitrice medzi výbežkami Tríbča a Strážovských vrchov, ktoré sa nachádzajú v severo-východnej časti západného Slovenska. Mesto pôvodne pomenované Baťovany bolo založené v rokoch 1938 - 1939 zlínskym podnikateľom J. Baťom, ktorý v chotári obce Šimonovany postavil továrne na výrobu obuvi.

V roku 1949 mesto dostalo súčasný názov Partizánske. Koncom augusta roku 1988 bola na severozápade mesta v časti Malé Bielice daná do užívania širokej verejnosti hvezdáreň.

Budova hvezdárne je situovaná na severo-západ od mesta vo vzdialenosti 1 346 km od Greenwichu - nultého poludníka a 4 590 km od severného pólu planéty, 200 metrov nad morom. Účelové zariadenie pozostáva z prednáškovej sály pre šesdesiatosem návštevníkov, päť a pol metrovej kupoly a kancelárskych priestorov. Prednášková sála je vybavená modernou audio-vizuálnou technikou, ktorá umožňuje poriadať semináre, vzdelávacie programy ako i školenia pre odbornú i širokú verejnosť.

Hlavným astronomickým prístrojom hvezdárne je šošovkový ďalekohľad - refraktor systému Coudé (150/2250mm). Pri vizuálnom pozorovaní je ďalekohľad doplnený okulárovou revolverovou koncovkou, ktorá umožňuje meniť zväčšenie v rozsahu od 56 do 375 krát. V spojení z najmodernejšou televíznou CCD kamerou sa ďalekohľad stáva nástrojom, prostredníctvom ktorého môžu pozorovať naraz všetci návštevníci, v pohodlí prednáškovej sály hvezdárne jedinečný astronomický úkaz.

Ťažisko popularizačno-vzdelávacej práce spočíva v popularizácii astronómie, kozmonautiky a príbuzných vedných odborov. Do roku 2008 hvezdáreň navštívilo do 200 tisíc návštevníkov. V náväznosti na učivo žiakov základných škôl hvezdáreň ponúka programy, ktoré svojim obsahom dopĺňajú učivo prírodovedy, zemepisu a fyziky.

Súčasťou hlavných úloh astronomického zariadenia je i pozorovateľsko-odborná činnosť. Prístrojové vybavenie hvezdárne umožňuje podielať sa na tejto činnosti. Typ a druh odborných pozorovaní je určený prístrojovým a personálnym vybavením hvezdárne, aktuálnosťou a potrebou riešenia daných problémov v rámci hvezdární Slovenska. Základom pozorovaní je vizuálne pozorovanie Slnka, zákresy fotosféry.

V oblasti medziplanetárnej hmoty sa využíva celooblohová komora pre fotografické sledovanie bolidov. V roku 2008 bola daná do užívania nová astronomická pozorovateľňa, slnečno-hviezdne observatórium SoHO. Netradične riešená kupola chráni pred vrtochmi počasia chromosferický ďalekohľad na vizuálne, fotografické a televízne sledovanie slnečných protuberancií, vizuálny slnečný ďalekohľad a zrkadlový ďalekohľad pre hviezdnu astronómiu.  Usporiadavajú sa expedície za sledovaním aktivity meteorických rojov. V rámci materiálnych možností sa uskutočňujú pozorovania zákrytov hviezd Mesiacom pomocou čiernobielej TV CCD kamery, premenných hviezd a astronomická fotografia.

PONUKA PRE ŠKOLY

Hvezdáreň Partizánske ponúka pre základné a stredné školy programy doplňujúce osnovy z prírodovedy, zemepisu a fyziky. Programy zoznamujú študentov a žiakov so základnými informáciami o vesmíre a jeho jednotlivých zložkách. Pozornosť je venovaná miestu a významu slnečnej sústavy z hľadiska štruktúry vesmíru a historického vývoja názorov.

HVIEZDNA OSADA Orión

Ponúkame ubytovanie v šiestich samostatných bunkách po štyroch, odkladacie skrinky, kuchynka, klubovňa, sociálne zariadenie v hlavnej budove. V areáli sa nachádza kryté ohnisko, kde si môžu ubytovaní posedieť a zabaviť sa.

PROGRAM

- praktické poznávanie objektov hviezdnej oblohy (súhvezdí, planét, objektov vzdialeného vesmíru neozbrojeným okom a ďalekohľadom). Prednáška na aktuálnu tému (doplnenie učiva z prírodovedy, zemepisu a fyziky).

VIRTUÁLNE PLANETÁRIUM

- počítačová hviezdna obloha, simulácia astronomických úkazov.


VIDEOPROJEKCIA

- astronomických a sci-fi filmov, 3D VÍZIA, ASTROkvíz.

Otevírací doba

Otvorené:
Pozorovania pre verejnosť počas školského roka sa konajú v stredu, piatok a prvú sobotu v mesiaci, po zotmení do 22:00 hod.
Vstupné - exkurzie:
- deti MŠ - 1,00 EUR/osoba
- dôchodcovia - 1,00 EUR/osoba
- žiaci ZŠ, študenti SŠ, dospelí - 1,00 EUR/osoba
- vstupné pre školy mesta Partizánske - 1,00 EUR/osoba
- vstupné pri dohode s cestovnou kanceláriou, školou v prírode, prípadne s inou organizáciou, ktorá zabezpečí väčší počet návštevníkov počas roka - 1,00 EUR/osoba
- pedagogický dozor, telesne postihnutí - zdarma
- organizované podujatia - dohodou
- 3-D projekcia(v cene je zahrnutá cena za 3D okuliare) - 3,00 EUR/osoba
- exkurzia spojená s posedením pri ohnisku - 1,50 EUR/osoba
- prezentácie planetária vo hvezdárni - 2,00 EUR/osoba
 
Vstupné – večerné pozorovania, celonočné pozorovania:
- večerné pozorovanie (pre deti predškolského veku zdarma) - 1,00 EUR/osoba
- večerné pozorovanie pre pedagogický dozor a telesne postihnutých - zdarma
- celonočné pozorovanie - 6,00 EUR/osoba
- pozorovanie mimo ponúkané termíny (streda, piatok a prvá sobota v mesiaci) - 11,00 EUR/osoba*
 * Pre pozorovanie a návštevu hvezdárne mimo otváracích hodín je základný poplatok 10.-€,
    ku ktorému je potrebné pripočítať cenu vstupného 1.-€ na osobu.
Kultúrnymi poukazmi, môžete na hvezdárni uhradiť, len základné vstupné. (1€)

Přístup

Hvezdáreň je situovaná na severozápad od mesta Partizánske, v miestnej časti Malé Bielice, smerom na Topoľčany. Hvezdáreň je vidieť od cesty a leží po pravej strane. Vedie k nej označená odbočka a po úzkej ceste sa autom dostanete pred hlavnú bránu hvezdárne.

Další fotografie


Mapa

GPS zem. šířka: 48.63   zem. délka: 18.34095


Kontakt

  • Adresa: Hvezdáreň Partizánske, Malé Bielice 177, 958 04 Partizánske
  • Telefón: 038/749 71 08
  • E-mail: hvezdap@hvezdaren.sk
  • Internet: www.hvezdaren.sk

Poznámka

 

Klíčová slova

  • bolid
  • dalekohled
  • expozice
  • hvězdárna
  • kopule
  • výstava

Novinky"I tma je přírodní bohatství," tvrdí Libor Lenža

02.07.2020

Najít místo, odkud lze za bezoblačných nocí pozorovat oblohu posetou hvězdami, je kvůli narůstajícímu... číst více

Prázdniny na hvězdárně

01.07.2020

Stejně jako v předešlých letech bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. v období hlavních... číst více

Projděte Branou do vesmíru!

18.06.2020

Pandemie koronaviru zasáhla i do činnosti a provozu Krajské Hvězdárny v Žilině a jejího pracovistě,... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu