Hřebčín Napajedla, a. s.

Zámecká 582, Napajedla 

Kategorie: Technické památky a zajímavosti

Vstup do hřebčína

Na katastru města Napajedla, které leží na hranici Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu na řece Moravě, vyrostl koncem 19. století hřebčín, který je dnes považován za přední evropský šlechtitelský podnik plnokrevníků.

Na počátku šlechtění koní v Napajedlech stál Aristide Baltazzi (1853 – 1914) - zeť majitele napajedelského panství Friedricha Stockaua. Do roku 1914 si hřebčín vydobyl významnou pozici mezi chovateli plnokrevníků v tehdejším Rakousku-Uhersku. Potřeba koní pro válečné účely a hospodářská krize na panství vedla tehdejší majitelku - vdovu po Aristidu Baltazzim - k odprodeji koní československému státu a firmě Baťa v roce 1930. I přes nepřízeň doby koně z Napajedel poráželi své soky na závodištích po celé Evropě: hřebec Simson v roce 1922 vyhrál Velký vídeňský handicap a St. Leger; klisna Blue Star se stala vítězkou Československého derby v roce 1928. 

Bez velkých ztrát se podařilo hřebčínu přežít i období nacistické okupace. Po roce 1945 se dařilo chovatelům z Napajedel úspěšně rozvíjet chovnou základnu. V roce 1967 bylo zdejší stádo posíleno o teplokrevné klisny z Francie. Chovatelské úspěchy se nejvíce projevily na dostihových drahách, i když zde chybělo výraznější srovnání se západními soupeři. Většina klání se totiž odehrávala na dostihových drahách socialistických států, jako bylo Polsko, Maďarsko, Sovětský svaz, NDR (Německé demokratická republika). Z vítězů tehdejší doby uveďme alespoň hřebce Reliefa, který vyhrál v letech 1968 -1970 Cenu zimního favorita, Velkou jarní cenu, Velkou červnovou cenu, Čs. Derby, Cenu generálního ředitelství SPP a druhé místo obsadil v rakouském derby a na mezinárodním dostihu v Hoppegartenu.

V devadesátých letech minulého století byl chov obohacen o irské koně. V roce 2005 se hřebčín dostává do rukou investora a poprvé od roku 1930 se stává soukromým chovem. 

Návštěva hřebčína není pouze zážitkem z ušlechtilých koní, ale na své si přijdou i milovníci architektury. Budovy hřebčína byly realizovány ve velšském stylu, který jistě důvěrně znáte z britských filmů a seriálů.

Jen několik desítek metrů od hřebčínu se nachází zámek a zámecký park.

Otevírací doba

Otevírací doba:
celoročně:
- pro skupiny nad 15 osob po předchozí objednávce na telefonním čísle 606 696 666 nebo s využitím internetové objednávky (na internetových stránkách www.napajedlastud.cz)

Vstupné:
Informace o vstupném zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 150 Valašské Meziříčí - Bystřice pod Hostýnem, silnice 438 Bystřice pod Hostýnem - Otrokovice, silnice 55 Otrokovice - Napajedla. Ve městě Napajedla odbočit doleva na ulici Svatoplukova (most přes řeku Moravu). Za mostem odbočit doprava na ulici Podzámčí a zaparkovat na parkovišti. Pokračovat pěšky ulicí Žerotínova a Zámecká.
 2. Cyklostezky - 350 m východně od 47
 3. Turistické trasy:
  • 50 m východně od žluté  Napajedla - Karlovice - Svatá voda - Malenovice
 4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Historické budovy hřebčína

Mapa

GPS zem. šířka: 49.167   zem. délka: 17.51432


Kontakt

 • Adresa: Hřebčín Napajedla, a. s., Zámecká 582, 763 61 Napajedla
 • Telefon - Martina Hradilová (komunikátorka): 602 434 285
 • E-mail: hradilovam@bcl.cz
 • Internet: www.napajedlastud.cz

Poznámka

Návštěva hřebčína bez předchozího ohlášení není možná. 

Klíčová slova

 • hřebčín
 • plnokrevník
 • řeka Morava

NovinkyNoc padajících hvězd

05.08.2020

Meteorický roj Perseidy patří ke každoročním vrcholům astronomického léta. Jako každým rokem,... číst více

Flascharův břidlicový důl

14.07.2020

 U města Odry na Novojičínsku se nedávno otevřel Flascharův důl. Toto důlní dílo z přelomu... číst více

I tma je přírodní bohatství, tvrdí Libor Lenža

02.07.2020

Najít místo, odkud lze za bezoblačných nocí pozorovat oblohu posetou hvězdami, je kvůli narůstajícímu... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu