Hřebčín Napajedla, a. s.

Zámecká 582, Napajedla 

Kategorie: Technické památky a zajímavosti

Vstup do hřebčína

Na katastru města Napajedla, které leží na hranici Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu na řece Moravě, vyrostl koncem 19. století hřebčín, který je dnes považován za přední evropský šlechtitelský podnik plnokrevníků.

Na počátku šlechtění koní v Napajedlech stál Aristide Baltazzi (1853 – 1914) - zeť majitele napajedelského panství Friedricha Stockaua. Do roku 1914 si hřebčín vydobyl významnou pozici mezi chovateli plnokrevníků v tehdejším Rakousku-Uhersku. Potřeba koní pro válečné účely a hospodářská krize na panství vedla tehdejší majitelku - vdovu po Aristidu Baltazzim - k odprodeji koní československému státu a firmě Baťa v roce 1930. I přes nepřízeň doby koně z Napajedel poráželi své soky na závodištích po celé Evropě: hřebec Simson v roce 1922 vyhrál Velký vídeňský handicap a St. Leger; klisna Blue Star se stala vítězkou Československého derby v roce 1928. 

Bez velkých ztrát se podařilo hřebčínu přežít i období nacistické okupace. Po roce 1945 se dařilo chovatelům z Napajedel úspěšně rozvíjet chovnou základnu. V roce 1967 bylo zdejší stádo posíleno o teplokrevné klisny z Francie. Chovatelské úspěchy se nejvíce projevily na dostihových drahách, i když zde chybělo výraznější srovnání se západními soupeři. Většina klání se totiž odehrávala na dostihových drahách socialistických států, jako bylo Polsko, Maďarsko, Sovětský svaz, NDR (Německé demokratická republika). Z vítězů tehdejší doby uveďme alespoň hřebce Reliefa, který vyhrál v letech 1968 -1970 Cenu zimního favorita, Velkou jarní cenu, Velkou červnovou cenu, Čs. Derby, Cenu generálního ředitelství SPP a druhé místo obsadil v rakouském derby a na mezinárodním dostihu v Hoppegartenu.

V devadesátých letech minulého století byl chov obohacen o irské koně. V roce 2005 se hřebčín dostává do rukou investora a poprvé od roku 1930 se stává soukromým chovem. 

Návštěva hřebčína není pouze zážitkem z ušlechtilých koní, ale na své si přijdou i milovníci architektury. Budovy hřebčína byly realizovány ve velšském stylu, který jistě důvěrně znáte z britských filmů a seriálů.

Jen několik desítek metrů od hřebčínu se nachází zámek a zámecký park.

Otevírací doba

Otevírací doba:
celoročně:
- pro skupiny nad 15 osob po předchozí objednávce na telefonním čísle 606 696 666 nebo s využitím internetové objednávky (na internetových stránkách www.napajedlastud.cz)

Vstupné:
Informace o vstupném zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 150 Valašské Meziříčí - Bystřice pod Hostýnem, silnice 438 Bystřice pod Hostýnem - Otrokovice, silnice 55 Otrokovice - Napajedla. Ve městě Napajedla odbočit doleva na ulici Svatoplukova (most přes řeku Moravu). Za mostem odbočit doprava na ulici Podzámčí a zaparkovat na parkovišti. Pokračovat pěšky ulicí Žerotínova a Zámecká.
 2. Cyklostezky - 350 m východně od 47
 3. Turistické trasy:
  • 50 m východně od žluté  Napajedla - Karlovice - Svatá voda - Malenovice
 4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Historické budovy hřebčína

Mapa

GPS zem. šířka: 49.167   zem. délka: 17.51432


Kontakt

 • Adresa: Hřebčín Napajedla, a. s., Zámecká 582, 763 61 Napajedla
 • Telefon - Martina Hradilová (komunikátorka): 602 434 285
 • E-mail: hradilovam@bcl.cz
 • Internet: www.napajedlastud.cz

Poznámka

Návštěva hřebčína bez předchozího ohlášení není možná. 

Klíčová slova

 • hřebčín
 • plnokrevník
 • řeka Morava

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu