Polesí 418, Buchlovice
Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice
"Trojvrší nad Slováckem" - i tak lze charakterizovat dominanty kopců jihovýchodní části Chřibů, do kterých byl zasazen již ve 13. století zeměpanský hrad Buchlov, který sloužil k ochraně stezky vedoucí z Uher.
Do rukou šlechty se dostal ve 14. století, kdy jej koupil známý moravský rod pánů z Cimburka. Ti také hrad přestavěli a rozšířili. O tři století později je hrad v majetku rodu Petřvaldských z Uherčic. Ti z počátku využívali hrad k sídelním účelům, ale po dostavbě nedalekého zámku v Buchlovicích, který skýtal více pohodlí a reprezentativnosti, jej opustili a zanechali zde pouze správu panství.
V roce 1800 prodávají panství rodu Berchtoldů, kteří opravují chátrající hrad a umisťují do jeho interiérů své přírodovědné sbírky. Ty jsou v roce 1848 zpřístupněny veřejnosti. Nejvážnějším sběratelem rodu byl Bedřich Všemír Berchtold, který se zabýval botanikou a za svého života nashromáždil rozsáhlou sbírku přírodnin. Část sbírky věnoval Národnímu muzeu, na jehož založení se podílel. Zbytek je dodnes uložen na hradě. Berchtoldové nesbírali jenom přírodniny, ale i zbraně, knihy, výtvarné umění atd. Jejich sbírky je možné spatřit nejenom na hradě, ale také na zámku v Buchlovicích. Ve vlastnictví Berchtoldů byl hrad Buchlov až do roku 1945, kdy byl spolu s dalším majetkem zkonfiskován a vlastnická práva přecházejí na Československý stát.
Z pohledu hradní architektury je Buchlov směsicí různých stavebních stylů, které začínají gotickým jádrem a končí barokními úpravami z počátku 17. století.
Na jaře roku 2011 byl hrad Buchlov zvolen nejhezčí památkou České republiky. Více čtěte v rubrice Aktuálně.
Příjemnou procházkou ve stínu lesa vás k Břestecké skále a sekvojovci obrovskému (Sequoiadendron giganteum) bezpečně dovede červená turistická trasa.
GPS zem. šířka: 49.1074 zem. délka: 17.31101
Státní hrad Buchlov:
Národní památkový ústav v Kroměříži:
15.01.2021
V mládí závodil na motorkách, postupně je začal také sbírat a opravovat. Odtud už byl jenom... číst více
15.01.2021
„Smilujte se nade mnou aspoň vy, přátelé moji.“ Tak zní do kamene vytesaný posmrtný vzkaz... číst více
14.01.2021
Byla to jasná volba. Naše největší hornické muzeum nemohlo vzniknout jinde než v moravskoslezské... číst více