Čertovy skály

Lidečko 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Geologická lokalita

Pohled na Čertovy skály směrem od silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín

Přírodní památka Čertovy skály o rozloze 0,15 ha byla vyhlášena roku 1966 a nachází se na severním okraji obce Lidečko, ve vzdálenosti 150 m od silnice 57 Vsetín - Valašské Klobouky.

Čertovy skály jsou výrazným skalním výchozem na úpatí svahu vrcholu zvaného Kopce (699 m n. m.). Ten je tvořen blokem odolnějších křemitých pískovců, které byly do tvaru schodovitě uspořádaných kvádrů vytvarovány vlivem působení vody. Celá stěna má délku 150 m, vysoká je 6 - 25 m a široká 2,5 - 3 m.

Tvarovou pestrost skal doplňují drobné rozsedlinové jeskyně a pískovcová věž typu palice. Skalní stěna je od sebe oddělena čtyřmi vystupujícími vrcholky - Hladká, Čertova stěna, Plochá a Kolébka.

Název Čertovy skály získaly na základě pověsti, podle níž čert slíbil za ruku dívky Roziny obrácení toku Senice před zakokrháním kohouta. Čert skoupil všechny kohouty ve vsi mimo kohouta chudé, ale chytré babičky. Během noci nosili čerti kameny k zatarasení potoka Seninky. Po zakokrhání kohouta odhodili čerti skály tam, kde stáli. Podle této pověsti vznikl i skalní útvar Jarcovská kula nedaleko Valašského Meziříčí.

Díky svojí poloze v bezprostřední blízkosti významného silničního tahu, velkému množství turistických cest a blízkosti restaurací a hospůdek, jsou Čertovy skály nejznámější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, a to nejen turisty, ale také horolezci (společně s nedalekými Pulčínskými skalami a Lačnovskými skalami). Na skalách je i přesto, že jsou vyhlášeny přírodní památkou, povoleno provozovat horolezectví, avšak nesmí být zvyšován počet skob a kruhů.

Skály nejsou přístupné pouze horolezcům, ale zdolají je bez obtíží také "obyčejní" turisté. Severozápadní část skal je obklopena lesem, ve kterém vede pěšinka. Pohled na obec Lidečko z vrcholu skály je úžasný zážitek.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, silnice 57 Vsetín - Valašské Klobouky. Na začátku obce Lidečko zaparkovat u motorestu Čertovy skály.  
 2. Cyklostezky - 6117
 3. Turistické trasy:
  • modrá  Huslenky - Zděchov - Pulčínské skály - Lidečko - Čertovy skály - Lačnovské skály - Klášťov - Doubrava
 4. Naučné stezky - NS Vařákovy paseky

Další fotografie

Čertovy skály patří mezi tzv. maloplošná zvláště chráněná území, pro která platí určitá omezeníOsamocená jabloň před Čertovými skálamiInformační tabule Naučné stezky Vařákovy paseky před skálamiSkalní stěny jsou oblíbeným cílem také horolezcůSchodovitě uspořádané bloky pískovcůZ vrcholků skal je výhled na obec LidečkoNa vrchol skal je možné dojít pěšky nebo vylézt pomocí lana

Mapa

GPS zem. šířka: 49.21746   zem. délka: 18.04871


Kontakt

Poznámka

 

Klíčová slova

 • horolezectví
 • informační tabule
 • naučná stezka
 • pískovcová lavice
 • pískovcová skála
 • pískovec
 • pověst
 • přírodní památka

NovinkyPROGRAM PRO RODINY S DĚTMI - Velikonoce na hvězdárně

21.03.2019

Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. pořádá v sobotu 6. dubna 2019 ve 14:00 hodin zajímavé... číst více

Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních

08.03.2019

Správa jeskyní ČR, Správa Javoříčských jeskyní a Česká společnost pro ochranu netopýrů... číst více

Tajemství hlubin vesmíru - přednáška Jiřího Grygara

04.03.2019

V rámci cyklu „Rok s vědou a technikou v knihovně“, se 21. 3. 2019 v 16:00 hodin uskuteční ve... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

 PROGRAM PRO RODINY S DĚTMI-      Fyzika a chemie z kuchyňského šuplíku

23. 3.  2019


mapa webu