Cábské jezero

Valašská Bystřice 
Leží mezi obcemi Valašská Bystřice, Malá Bystřice a turistickou chatou Vsacký Cáb.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Vodní plocha

Bohatá mokřadní společenstva druhů přesličky a orobince

Cábské jezero se nachází v trojúhelníku mezi obcemi Malá Bystřice, Valašská Bystřice a známým a oblíbeným cílem turistů - turistickou chatou Vsacký Cáb.

Neví se, proč tato uměle vybudovaná meliorační nádrž, postavená v druhé polovině minulého století obdržela statut jezera. Nicméně definici tohoto slova nesplňuje už jen proto, že je možno nádrž jednoduchým způsobem pomocí stavidla kdykoli vypustit, což je typická charakteristika pro rybníky a přehradní nádrže. Každopádně název Cábské jezero v sobě skrývá větší romantičnost, než případné označení Cábský rybník. A že okolí jezera romantické je, o tom není pochyb. Už jen samotný přístup k nádrži buď cestami a pěšinami vedoucími letitým lesem, nebo cestičkou vyšlapanou v trávě míjející starobylou chaloupku a studánku ve stínu staleté lípy srdčité (Tilia cordata) navodí v člověku tu správnou atmosféru, aby posléze žasl nad nevelkou vodní plochou částečně zarůstající přesličkou (Equisetum sp.) a orobincem (Typha sp.), lemovanou vzrostlým lesem s roztroušenými osamocenými balvany roztodivných tvarů.

Vlivem vodního prostředí a specifických klimatických podmínek se zde vytvořil jedinečný ekosystém se spoustou vodních i suchozemských druhů. Kdekoli na břehu svádí kouzlo místa posadit se a vnímat přírodu, která je všude kolem.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné

Přístup

 1. Příjezd autem - ze silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín na 6.5 km směr Vsetín odbočit v obci Bystřička doleva. Po 5,5 km jízdy na křižovatce pod hrází vodní nádrže Bystřička odbočit doprava a pokračovat 2 km podél vodní nádrže Bystřička. Na křižovatce jet rovně směrem na Valašskou Bystřici. Po 5,5 km jízdy odbočit za kostelem ve Valašské Bystřici doprava. Auto zaparkovat po 1 km jízdy na kraji této slepě končící silnice. Dále pokračovat 2,6 km pěšky po červené turistické trase až k rozcestníku Pod Ptáčnicí. Odbočit doprava na žlutou turistickou trasu vedoucí na Santov. Asi po 1 km chůze je ukazatel "Cábské jezero" směrem doleva na lesní cestu. Trasa je zde vyznačena místními obyvateli bílou značkou. Po dalších asi 800 m chůze dojdete k Cábskému jezeru.  
 2. Cyklostezky - 800 m jižně od 6119
 3. Turistické trasy:
  • 800 m jižně od žluté Cáb - Ptáčnice - Santov - Velká Lhota - Na Štěpánově
 4. Naučné stezky - ne

Další fotografie

Mělčí části jezera zarůstají přesličkou a orobincemCábské jezero je využíváno také pro chov rybPro vodní ptáky jsou na jezeře vybudovány hnízdní budkyPodél vodní plochy vede lesem chodníčekV jižní části je jezero opatřeno stavidlemTéměř všechny břehy jsou porostlé letitým lesemOsamocený balvan v lese na břehu jezeraBalvan v korytě jednoho ze dvou přítoků jezeraStudánka u usedlosti nedaleko Cábského jezeraCesta k jezeru od osady Santov vede přes louku s usedlostí a studánkou

Mapa

GPS zem. šířka: 49.38454   zem. délka: 18.07977


Kontakt

Klíčová slova

 • hráz
 • lípa srdčitá
 • přeslička zimní
 • retenční nádrž
 • vodní ptactvo

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu