Životní styl H-D

17.02.2021

Richard Banát s rodinou otevřel v Otrokovicích na Zlínsku muzeum se sbírkou všemožných strojů světově proslulé značky Harley-Davidson. Dvě patra nové budovy naproti vlakového nádraží zaplnil pěti desítkami exponátů. Kromě motocyklů různého stáří, typu a velikosti můžete obdivovat stroje se zvláštním určením, které firma během více než stoleté historie nabízela – jízdní kola pro děti i dospělé s dekorativními nádržemi se značkou H-D, malá nákladní auta, sněžné skútry, golfové vozíky i motorový člun. Některé z nich mimo Ameriku nejspíše neuvidíte.

K nejvzácnějším modelům patří modrobílý motocykl s motorem Knucklehead, používaná v polovině třicátých let 20. století. Spatříte i tradiční dílnu ze 30. let, sbírku dobových časopisů, které firma vydávala, harleyářské oblečení nebo historické benzinové stojany.

Muzeum předvádí i stroje ze 20. let s vertikálně uloženými motory, závodní typy harleyů, s nimiž jezdci vyhrávali soutěže, nebo motorku ze 40. let vyrobenou jako kopii BMW, kterých je na světě už jen kolem stovky. Sbírku doplňují kresby na stěnách s podobiznami zakladatelů firmy nebo Elvise Presleyho, který si v 50. letech jeden z modelů pořídil.

Založit takové muzeum vyžaduje opravdové „harleyářské srdce“, a to Richardu Banátovi nechybí. První motocykl této značky si pořídil v osmadvaceti letech a od té doby žádnou jinou značku nechtěl. Začínal sice v deseti letech na pionýru, ale potom už na americké motorky nedal dopustit.

http://www.harleypub.com/

Zdroje: http://www.harleypub.com; www.turistika.cz; www.vychodni-morava.cz;  https://www.sons.cz; https://www.idnes.cz/zlin/zpravy

Foto: http://www.harleypub.com/ 

           

« Zpět

Novinky„Zamordována Tatarem pohanem...”

23.02.2021

Nepatří sice k největším a nejkrásnějším svého druhu, zato známe dobu jeho vzniku a smutný... číst více

Mlýn s pohnutým osudem

22.02.2021

Kde nebylo dost vody, snažili se lidé zapřáhnout jiného pomocníka. Třeba vítr...  číst více

Železnice s úzkou stopou

19.02.2021

Drží několik primátů. Kromě jiného je jedinou úzkorozchodnou tratí v historickém Českém Slezsku... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu