Zapíchněte si vidle!

11.03.2021

Podmínka „diplomatického zastoupení“ je prostá – přeložit do jazyka dané země a následně zveřejnit informace o Muzeu vidlí v Lichnově na Bruntálsku. Zatím tak učinili v pěti evropských zemích a dále v Ázerbajdžánu, Turecku a Spojených státech amerických.

Nosným tématem tohoto unikátního muzea rozprostřeného pod střechou i v zahradě jsou vidle, vidláci, vidláctví a vše, co s tím souvisí. Prohlédnout si  tady můžete bezmála 500 vidlí, ovšem exponátů je ve skutečnosti ještě o nějakých 300 více, neboť zahrnují i příbuzné artefakty – třeba vidlácký totem, vypreparované vidláky nebo přírodní zázrak s názvem Strom Vidlovník.

Samotné vidle jsou vystaveny v tematických expozicích jako jsou Vidlákova chýše, Týrané vidle, Puncované vidle nebo Mechanické vidle. Odkud se všechno tohle nářadí, bez něhož se farmář nebo zahradník prostě neobejdou, vlastně vzalo? Muzeum je založeno na principu „Národ sobě". Nebo také „Kdo nedaruje vidle, není Čech!“ Pokud výzvu vyslyšíte, získáte pro své vidle doživotní útočiště formou muzejního exempláře či aktivního stáří při sušení sena nebo krmení koní na zdejší farmě. Navíc získáte čestný titul Vidlák, potvrzený speciálním certifikátem.

Pokud žádné vidle nemáte, případně máte, ale darovat je nemůžete či nechcete, můžete si alespoň rozšířit obzory. Věděli jste například, že i vidle mají punc? Kolik druhů vidlí vlastně znáte? Kromě znalostního kvízu si osvojíte vidláckou mluvu, vyzkoušíte si opravdovou práci s vidlemi nebo si s nimi zaházíte na terč. A vyberete-li si k návštěvě správný den, zažijete neopakovatelnou atmosféru Dne vidlí a Vidláckých (ne)olympijských her. 

Muzeum vidlí v Lichnově

Zdroje: https://www.muzeumvidli.cz; https://www.infokrnov.cz; https://bruntalsky.denik.cz

Foto: https://www.infokrnov.cz; www.kudyznudy.cz, Jan Gemela

          

           

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu