27.11.2020
Pískovcové koule z bývalého kamenolomu u Vyšných Megoněk nedaleko slovenské Čadce jsou předmětem dohadů a mýtů od chvíle, kdy se v roce 1988 během těžby objevily. Stáří vejcovitých nebo kulatých útvarů o průměru od 10 do 260 centimetrů, metry odborníci odhadují na 40 milionů let, nad možnými okolnostmi jejich vzniku ale bezradně krčí rameny.
Koule jsou nyní chráněnou přírodní památkou. Jejich ochrana byla na místě. Hodně jich lidé rozbili na kousky ve zlatém opojení nebo slepé víře, že s jejich pomocí zaženou zdravotní neduhy. Také si je brávali domů jako dekoraci svých zahrad. Velké množství koulí zničili také těžaři při odstřelu pískovcové skály v době, kdy se o tuto záhadu ještě nikdo nezajímal. Po některých kamenných koulích tak zůstala jen prázdná ložiska.
Přesto se jedná o světový unikát, za kterým se sem po celý rok vydává množství turistů a zájemců o geologii. K pískovcovému dolu v Megoňkách se dostanete nejen ze slovenské strany – od obce Milošová až k části Vyšné Megoňky – ale i z té české. Zde je výchozím místem hospoda Na Šancích v Mostech u Jablunkova.
Zdroje: www.regiony.rozhlas.cz; www.kamnavylet.sk
Foto: www.travelslovakia.sk; www.kamnavylet.sk
22.01.2021
Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích. číst více
22.01.2021
Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více
21.01.2021
Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří. číst více