Za tajemstvím živé vody

28.01.2021

V minulosti oplývala Modrá u Velehradu na Uherskohradišťsku množstvím mokřadů, dodnes jsou zde prameny podzemní vody. Archeologické nálezy navíc dokládají tradici rybníkářství. Ideální místo pro botanickou a sladkovodní expozici s názvem Živá voda, která vám přiblíží život ve vodě i kolem vody, s živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků a tůní.

Ve vstupní místnosti na vás čeká malá výstava vycpaných vodních ptáků a savců i fotografií ryb. Děti si mohou vyzkoušet doplňovačky, kvízy a výtvarné aktivity zaměřené na celoroční obměny přírody kolem vody.

Potom už zamíříte do podzemí – ve dvou patrech nahlédnete do vodní říše. Přední část slouží jako sladkovodní jezero s rybami typickými pro domovský region, které zde žijí svým přirozeným způsobem. Také se můžete osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm napájeným podzemním pramenem s vysoce kvalitní vodou.

Nejzajímavějším zážitkem je návštěva podvodního tunelu. Svým zasazením do přírodního prostředí se sladkou vodou představuje ojedinělý experiment i v celoevropském měřítku. Nachází se v hloubce 3,5 metru pod vodní hladinou, je 8 metrů dlouhý a 2 metry široký. Vlevo můžete vidět ryby chladných vod, horských potoků a řek – jelce, lipany, mníky, pstruhy, parmy a oukleje.

Pravá strana patří zejména velkým rybám. Kapra spatříte v několika formách, dravce reprezentují štiky, candáti nebo sumci. Raritou jsou jeseteři – tažné ryby, které dříve migrovaly z Černého moře až do řeky Moravy. Mezi jeseterem ruským, malým či hvězdnatým se vyjímá vyza velká. Největší sladkovodní ryby světa zde měří téměř 2 metry.

Pozornost si zaslouží také venkovní areál s bohatou výsadbou zeleně. Obdivovat můžete typické moravské biotopy s jejich charakteristickými bylinami a dřevinami, třeba chřibské prameniště, venkovskou bylinkovou zahrádku nebo lužní les. Koho by cokoliv okolo vody zajímalo blíže, může kromě prohlídky expozic navštívit speciální akce, například potápěčské exhibice a přednášky o potápění nebo ukázky rybolovných technik.

Pokud do Modré u Velehradu zamíříte, doporučujeme vyhradit si čas také na návštěvu místního Archeoskanzenu – Velkomoravského sídliště středního Pomoraví a slováckého skanzenu s názvem Centrum historie a tradic.

Živá voda Modrá

Zdroje: http://www.zivavodamodra.cz; https://www.skanzenmodra.cz/ziva-voda.html

Foto: http://www.zivavodamodra.cz 

          

           

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu