21.10.2020
Krutému dramatu předcházel start 527 bombardérů a 300 doprovodných stíhaček americké 15. letecké armády USAF ze třinácti italských letišť. Jejich úkolem bylo zničit továrny na výrobu syntetických paliv v nynějším Polsku. Mezi Olomoucí a Přerovem jim ale zkřížila cestu zhruba stovka německých stíhacích letadel. V nelítostné bitvě bylo zničeno 53 německých stíhaček a 25 amerických letadel. Obě strany přišly celkově o více než dvě stovky letců.
Tragickou událost, jež se odehrála necelého půl roku před koncem války, připomíná vojenská expozice Muzea městyse Suchdol nad Odrou na Novojičínsku. Spatříte v ní množství historické výstroje a výzbroje, dokumentů i předmětů nalezených při stále probíhajícím pátrání po sestřelených strojích a jejich posádkách. Shromáždili je nadšenci ze sekce vojenské historie při Klubu přátel Suchdolu nad Odrou, kteří vyvíjejí také rozsáhlou badatelskou činnost – pořádají výstavy, přednášky a publikují články o výsledcích svých pátrání. Každý rok na výročí Krvavé neděle se veřejnost z jejich popudu setkává v muzeu nebo u pomníků, aby uctila památku padlých letců.
Jedním z takových pietních míst je pomník v Palačově u Starého Jičína, kde se v osudný den zřítil sestřelený americký bombardér B-24J Liberator, přezdívaný The Flying Finger nebo Létající prst. Pomník byl na místě havárie zřízen už rok po válce. Tvořily ho velký kámen a vrtule stroje, kterou ale neznámý pachatel v roce 2007 odřezal a spolu s ní ukradl i tabulku se jmény letců. O rok později byl pomník obnoven a původní vrtuli nahradila její replika.
www.leteckemuzeum.eu
Zdroj a foto: Muzeum městyse Suchdol nad Odrou
23.02.2021
Nepatří sice k největším a nejkrásnějším svého druhu, zato známe dobu jeho vzniku a smutný... číst více
22.02.2021
Kde nebylo dost vody, snažili se lidé zapřáhnout jiného pomocníka. Třeba vítr... číst více
19.02.2021
Drží několik primátů. Kromě jiného je jedinou úzkorozchodnou tratí v historickém Českém Slezsku... číst více