Vzpomínka na Krvavou neděli

21.10.2020

Krutému dramatu předcházel start 527 bombardérů a 300 doprovodných stíhaček americké 15. letecké armády USAF ze třinácti italských letišť. Jejich úkolem bylo zničit továrny na výrobu syntetických paliv v nynějším Polsku. Mezi Olomoucí a Přerovem jim ale zkřížila cestu zhruba stovka německých stíhacích letadel. V nelítostné bitvě bylo zničeno 53 německých stíhaček a 25 amerických letadel. Obě strany přišly celkově o více než dvě stovky letců.

Tragickou událost, jež se odehrála necelého půl roku před koncem války, připomíná vojenská expozice Muzea městyse Suchdol nad Odrou na Novojičínsku. Spatříte v ní množství historické výstroje a výzbroje, dokumentů i předmětů nalezených při stále probíhajícím pátrání po sestřelených strojích a jejich posádkách. Shromáždili je nadšenci ze sekce vojenské historie při Klubu přátel Suchdolu nad Odrou, kteří vyvíjejí také rozsáhlou badatelskou činnost – pořádají výstavy, přednášky a publikují články o výsledcích svých pátrání. Každý rok na výročí Krvavé neděle se veřejnost z jejich popudu setkává v muzeu nebo u pomníků, aby uctila památku padlých letců.

Jedním z takových pietních míst je pomník v Palačově u Starého Jičína, kde se v osudný den zřítil sestřelený americký bombardér B-24J Liberator, přezdívaný The Flying Finger nebo Létající prst. Pomník byl na místě havárie zřízen už rok po válce. Tvořily ho velký kámen a vrtule stroje, kterou ale neznámý pachatel v roce 2007 odřezal a spolu s ní ukradl i tabulku se jmény letců. O rok později byl pomník obnoven a původní vrtuli nahradila její replika. 

www.leteckemuzeum.eu
Zdroj a foto: Muzeum městyse Suchdol nad Odrou

          

     

  

« Zpět

NovinkyVyřezávané Slovensko jako na dlani

26.11.2020

Učebnice dějepisu i zeměpisu, zrcadlo umu a umění řezbářských tradic, z něhož dýchá optimismus,... číst více

Kyvadlo pravdy o Zemi

26.11.2020

Ten pokus si možná pamatujete z hodin fyziky. Kmitající hrot zaznamenává do písku pohyb kyvadla,... číst více

Romantika, která bere dech

25.11.2020

Kdo by neznal Semmering! Legendární horská železnice, vedoucí stejnojmenným rakouským průsmykem.,... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu