Vzpomínka na Krvavou neděli

21.10.2020

Krutému dramatu předcházel start 527 bombardérů a 300 doprovodných stíhaček americké 15. letecké armády USAF ze třinácti italských letišť. Jejich úkolem bylo zničit továrny na výrobu syntetických paliv v nynějším Polsku. Mezi Olomoucí a Přerovem jim ale zkřížila cestu zhruba stovka německých stíhacích letadel. V nelítostné bitvě bylo zničeno 53 německých stíhaček a 25 amerických letadel. Obě strany přišly celkově o více než dvě stovky letců.

Tragickou událost, jež se odehrála necelého půl roku před koncem války, připomíná vojenská expozice Muzea městyse Suchdol nad Odrou na Novojičínsku. Spatříte v ní množství historické výstroje a výzbroje, dokumentů i předmětů nalezených při stále probíhajícím pátrání po sestřelených strojích a jejich posádkách. Shromáždili je nadšenci ze sekce vojenské historie při Klubu přátel Suchdolu nad Odrou, kteří vyvíjejí také rozsáhlou badatelskou činnost – pořádají výstavy, přednášky a publikují články o výsledcích svých pátrání. Každý rok na výročí Krvavé neděle se veřejnost z jejich popudu setkává v muzeu nebo u pomníků, aby uctila památku padlých letců.

Jedním z takových pietních míst je pomník v Palačově u Starého Jičína, kde se v osudný den zřítil sestřelený americký bombardér B-24J Liberator, přezdívaný The Flying Finger nebo Létající prst. Pomník byl na místě havárie zřízen už rok po válce. Tvořily ho velký kámen a vrtule stroje, kterou ale neznámý pachatel v roce 2007 odřezal a spolu s ní ukradl i tabulku se jmény letců. O rok později byl pomník obnoven a původní vrtuli nahradila její replika. 

www.leteckemuzeum.eu
Zdroj a foto: Muzeum městyse Suchdol nad Odrou

          

     

  

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu