05.01.2021
Málokdo by v polozřícené kamenné stavbě v osadě Drakov, při lesní silnici z Rejvízu do Vrbna pod Pradědem, poznal dřevouhelnou vysokou pec. Takzvanou Lorenzovu, česky Vavřincovu pec nechali postavit bratři Krischovi kolem roku 1807 jako součást železárny vratislavského biskupství. Pec je vysoká zhruba 11 metrů a v půdorysu měří 6,5 krát 6,5 metru. Železo v ní tavili jen pár let. Na katastrální mapě z roku 1836 už z celé hutě zbylo jen několik, podle všeho opuštěných domů.
Pecím tohoto druhu se říkalo dýmačky a výroba železa v nich trvala dosti dlouho. Nebyly to železárny, jaké známe například z Ostravy. Hutě stály přímo v lesích, aby se pokácené stromy, z nichž se v milířích pálilo dřevěné uhlí, nemusely vozit příliš daleko.
O zachování této vysoké pece se zasadil spolek Přátelé Vrbenska. Unikátní technická památka představuje jednu ze zastávek Naučné stezky Údolím lapků z Drakova, která kopíruje středověkou kupeckou cestu. Její název nevznikl náhodou. Podél Černé Opavy kdysi putovali z Olomouce do Polska kupci, zlatokopové, horníci i potulní rytíři. Ve zdejších hlubokých lesích na ně často číhali loupežníci. Mezi lidem se dokonce proslýchalo, že oloupené nešťastníky shazovali ze skály.
Zdroje: www.navstivtejeseniky.cz; www.mapy.cz; www.turistika.cz; www.kudyznudy.cz
Foto: www.navstivtejeseniky.cz; www.navylet.cz
22.01.2021
Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích. číst více
22.01.2021
Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více
21.01.2021
Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří. číst více