Vyřezávané Slovensko jako na dlani

26.11.2020

Těmito slovy autor jednoho internetového článku opěvuje krásu Slovenského betlému, skvostného díla řezbáře Jozefa Pekary, které můžete obdivovat v Domě Božího narození v Rajecké Lesné nedaleko Žiliny. Na ručně vyřezávaném díle pracoval již zesnulý autor 15 let. Výsledkem jeho tvůrčí invence a píle je betlém o délce 8,5 metru, šířce 2,5 metru a výšce 3 metry. Rozmístěno je v něm okolo 300 postav, z toho polovina se pohybuje. Jedná se tedy o největší pohybující se dřevěný betlém na světě.

Originální je i tím, že spojuje obraz Kristova narození s dějinami slovenského národa, které Jozef Pekara včlenil do biblického prostředí. Hlavní scéna s jesličkami se odehrává v Rajecké Lesné, kterou obklopují ostatní regiony s jejich nejznámějšími místy a památkami. Mezi Ježíškovými dárci lze rozpoznat rodinu v čičmanském kroji se džbánem mléka, vinaře od Malacek se škopky hroznů, drátenického mistra a učedníka z Trenčína i muzikanta z Detvy s fujarou.

Slovensko se tady rozprostírá doslova jako na dlani. Pro diváka to může být i malý test znalostí o zemi našich východních sousedů, neboť betlému vtiskly tvář architektonické dominanty historických měst Bratislavy, Žiliny, Trenčína, Nitry, Bojnic, Piešťan, Prešova, Levoče, Košic, Oravského Podzámku, Banské Bystrice, ale i vrchol Kriváně, symbolu Vysokých Tater.

V ostatních částech řezbářského díla se prolínají pamětihodnosti s motivy tradičních řemesel: Švec přitlouká podešev na verpánku, jiný šije holínky. Řezbáři dokončují sochu světce, kovář kuje železo, jeho pomocník rozhýbává kovářský měch, podkováři mají v péči koně. Truhlář s bednářem vyrábějí sud, hrnčíř roztáčí kruh. Je to nádherná, poetická podívaná...

https://betlehem.rajeckalesna.org/

Zdroje: www.ireceptar.cz; https://www.sorger.cz/

Foto: www.ireceptar.cz; https://www.sorger.cz/; www.e-slovensko.cz 

          

          

« Zpět

NovinkyBaťovský Zlín v barvách

22.01.2021

Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích.  číst více

Valašská Eiffelovka

22.01.2021

Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více

Do moře. Ale kterého?

21.01.2021

Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří.   číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu