Vyřezávané Slovensko jako na dlani

26.11.2020

Těmito slovy autor jednoho internetového článku opěvuje krásu Slovenského betlému, skvostného díla řezbáře Jozefa Pekary, které můžete obdivovat v Domě Božího narození v Rajecké Lesné nedaleko Žiliny. Na ručně vyřezávaném díle pracoval již zesnulý autor 15 let. Výsledkem jeho tvůrčí invence a píle je betlém o délce 8,5 metru, šířce 2,5 metru a výšce 3 metry. Rozmístěno je v něm okolo 300 postav, z toho polovina se pohybuje. Jedná se tedy o největší pohybující se dřevěný betlém na světě.

Originální je i tím, že spojuje obraz Kristova narození s dějinami slovenského národa, které Jozef Pekara včlenil do biblického prostředí. Hlavní scéna s jesličkami se odehrává v Rajecké Lesné, kterou obklopují ostatní regiony s jejich nejznámějšími místy a památkami. Mezi Ježíškovými dárci lze rozpoznat rodinu v čičmanském kroji se džbánem mléka, vinaře od Malacek se škopky hroznů, drátenického mistra a učedníka z Trenčína i muzikanta z Detvy s fujarou.

Slovensko se tady rozprostírá doslova jako na dlani. Pro diváka to může být i malý test znalostí o zemi našich východních sousedů, neboť betlému vtiskly tvář architektonické dominanty historických měst Bratislavy, Žiliny, Trenčína, Nitry, Bojnic, Piešťan, Prešova, Levoče, Košic, Oravského Podzámku, Banské Bystrice, ale i vrchol Kriváně, symbolu Vysokých Tater.

V ostatních částech řezbářského díla se prolínají pamětihodnosti s motivy tradičních řemesel: Švec přitlouká podešev na verpánku, jiný šije holínky. Řezbáři dokončují sochu světce, kovář kuje železo, jeho pomocník rozhýbává kovářský měch, podkováři mají v péči koně. Truhlář s bednářem vyrábějí sud, hrnčíř roztáčí kruh. Je to nádherná, poetická podívaná...

https://betlehem.rajeckalesna.org/

Zdroje: www.ireceptar.cz; https://www.sorger.cz/

Foto: www.ireceptar.cz; https://www.sorger.cz/; www.e-slovensko.cz 

          

          

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu