Vodní mlýn vstal z trosek

13.10.2020

Mlýnská kola tady prokazatelně klapala už v roce 1571, kdy mlýn od Jana Tomáše ze Zvole a Goldštejna převzal Paul Schwarz. Až do současnosti se zde vystřídalo dalších 13 majitelů. Po druhé světové válce už se obilí v tomto mlýně nemlelo, krátkou dobu sloužil jen k příležitostnému šrotování. Do roku 1947 také dodával elektřinu do okolních domů.

Od konce 50. let začal mlýn chátrat. Nepoužíváním a nedostatečnou údržbou trpěly zejména mlýnská technologie a vodní kola s příslušenstvím. Na pile se nejprve propadla střecha a časem byla zcela zničena. Za své vzaly i hospodářské budovy používané jednotným zemědělským družstvem.

Od roku 1995 zde hospodaří Věra Králová, dcera předchozího majitele Huberta Pazdery, s manželem Jaroslavem. Společně se pustili do náročné a zdlouhavé obnovy. Jejich cíl – zachránit nádhernou technickou památku a vše kolem ní – se jim daří naplňovat. Po „366 dní v roce“, jak s nadsázkou říká Jaroslav Král, si můžete prohlédnout strojovnu s funkčním mlýnským kolem a expozici pečení chleba. A pokud se vám tady zalíbí, můžete se také ubytovat.

Vodní mlýn Wesselsky je součástí Technotrasy, která pod mottem „surová krása“ zahrnuje okolo 35 technických památek v celém Moravskoslezském kraji. Kromě toho zde každý rok v hlavní turistické sezoně mívá zastávku cyklus s názvem Fajne léto, zaměřený rovněž na technické památky.

www.vodnimlyn.cz; https://technotrasa.cz/ 

Foto: archiv vodního mlýna Wesselsky
 

 

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu