Vodní mlýn vstal z trosek

13.10.2020

Mlýnská kola tady prokazatelně klapala už v roce 1571, kdy mlýn od Jana Tomáše ze Zvole a Goldštejna převzal Paul Schwarz. Až do současnosti se zde vystřídalo dalších 13 majitelů. Po druhé světové válce už se obilí v tomto mlýně nemlelo, krátkou dobu sloužil jen k příležitostnému šrotování. Do roku 1947 také dodával elektřinu do okolních domů.

Od konce 50. let začal mlýn chátrat. Nepoužíváním a nedostatečnou údržbou trpěly zejména mlýnská technologie a vodní kola s příslušenstvím. Na pile se nejprve propadla střecha a časem byla zcela zničena. Za své vzaly i hospodářské budovy používané jednotným zemědělským družstvem.

Od roku 1995 zde hospodaří Věra Králová, dcera předchozího majitele Huberta Pazdery, s manželem Jaroslavem. Společně se pustili do náročné a zdlouhavé obnovy. Jejich cíl – zachránit nádhernou technickou památku a vše kolem ní – se jim daří naplňovat. Po „366 dní v roce“, jak s nadsázkou říká Jaroslav Král, si můžete prohlédnout strojovnu s funkčním mlýnským kolem a expozici pečení chleba. A pokud se vám tady zalíbí, můžete se také ubytovat.

Vodní mlýn Wesselsky je součástí Technotrasy, která pod mottem „surová krása“ zahrnuje okolo 35 technických památek v celém Moravskoslezském kraji. Kromě toho zde každý rok v hlavní turistické sezoně mívá zastávku cyklus s názvem Fajne léto, zaměřený rovněž na technické památky.

www.vodnimlyn.cz; https://technotrasa.cz/ 

Foto: archiv vodního mlýna Wesselsky
 

 

« Zpět

NovinkyV království motocyklů

15.01.2021

V mládí závodil na motorkách, postupně je začal také sbírat a opravovat. Odtud už byl jenom... číst více

Odpočívejte v pokoji, portáši!

15.01.2021

„Smilujte se nade mnou aspoň vy, přátelé moji.“ Tak zní do kamene vytesaný posmrtný vzkaz... číst více

Jednou jsi nahoře, jednou (v) dole

14.01.2021

Byla to jasná volba. Naše největší hornické muzeum nemohlo vzniknout jinde než v moravskoslezské... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu