Voda pro květiny i prádelnu

01.03.2021

O arcibiskupské vodárně v Kroměříži se písemné prameny poprvé zmiňují v 17. století. Stará vodárna v pravém křídle arcibiskupského mlýna tehdy zásobovala vodou zámek, pivovar, kapitulní domy i kašny ve městě.

Novou vodárnu nechal postavit arcibiskup Theodor Khon v letech 1893 až 1904 v místech, kde stával starý mlýn. Provoz zahájila roku 1903. Čerpadla zprvu poháněl plynový motor Ganz Budapest, po devíti letech ho nahradily tři elektromotory. Aby je bylo kam umístit, musela být k budově přistavěna dřevěná strojovna.

Čerpadlo dodávalo užitkovou vodu do vnějšího vodovodního řadu, který procházel ulicí Na Kopečku, odkud se rozděloval do jednotlivých větví. První z nich zásobovala zelinářskou zahradu v Podzámecké zahradě a sprchy na koupališti Bajda. Druhá větev zásobovala kašnu v Podzámecké zahradě a vinné sklepy. Třetí dodávala zásoby vody do arcibiskupského semináře, prádelen kapitulních domů Velkého náměstí, proboštství svatého Mořice a do městské kašny. Poslední větev zásobovala klášter na Malém valu a prádelnu.

Vodárnu obsluhovali strojník a jeho pomocník. Arcibiskupská vodárna fungovala až do roku 1963, kdy byl v Podzámecké zahradě obnoven původní vodní režimu, zajištěného průtokem vody z řeky Moravy. V roce 2012 bylo strojní zařízení pod odborným dohledem vyčištěno a vodárna byla jako výstavní prostor zpřístupněna veřejnosti.

www.kromeriz.eu

Zdroje: www.toulejse.cz; https://www.ententyky.cz; http://www.mojekromeriz.cz

Foto: http://www.mojekromeriz.cz

          

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu