Via est vita...

01.02.2021

Najdete ho v areálu takzvaného Krenišovského dvora, mezi jehož nejvýznamnější majitele patřil v roce 1690 Jan Jáchym ze Žerotína, pán na Velkých Losinách. Poprvé se dvůr ocitl v přímé souvislosti s dopravou v roce 1974, kdy zde tehdejší Okresní správa silnic v Šumperku zřídila garáže a cestmistrovství.   Teprve roku 2005 se areál proměnil na silniční muzeum, jakými se už dříve mohly pochlubit mnohé evropské země.

V historicky nejhodnotnějším křídle dvora vznikla stálá expozice věnovaná historii cest a silnic, práci cestářů a silničářů. Vystaveno je tady množství unikátních exponátů. Cestářské řemeslo představují například dobové nástroje, dokumenty, služební odznaky cestářů a cestmistrů. Historii budování cest dokumentují mapy, grafické listy a fotografie.

Pohyb po cestách připomínají silniční sáně, bryčka a unikátní „kololis“. Nechybějí ani první dopravní značky ze 30. let až 60. let 20. století. Na vývoj silničních mechanismů upozorňují modely a hračky. Nad tím vším bdí patroni silničářů i těch, kteří se po cestách, silnicích a mostech pohybují – plastiky svatých Kryštofa, Jana Křtitele a Jana Nepomuckého.

Venkovní expozice připomíná staré i nedávné silniční mechanismy – válce, frézy a nakladače. Další dominantu představují vyřazené mostní konstrukce Sobotínsko-štěpánovských železáren. Nejmladší část muzea, umístěná do zbývajících dvou křídel Krenišovského dvora, mapuje život a dílo bratří Kleinů – významných podnikatelů a majitelů několika železáren, kteří se v 19. století podíleli na stavbě státních a zemských silnic. Jejich pomyslný podpis nesou rovněž železniční stavby. Patří mezi ně několik úseků Ferdinandovy Severní dráhy a horská trať přes Semmeringský průsmyk na Jižní dráze z Vídně do Terstu, kde stavěli dva nejobtížnější úseky včetně vrcholového tunelu.
Součástí prohlídky je krátký černobílý film, který dokumentuje práci dělníků při budování silnice v roce 1927, kdy se vše dělalo ručně, pouze válcování prováděly parní stroje.

www.muzeumsilnic.cz  

Zdroje: www.muzeumsilnic.cz; www.tripadvisor.cz; www.turistika.cz

Foto: www.muzeumsilnic.cz   

                                                                         

    

           

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu