Vesnice slunečních hodin

25.03.2021

Ve vesnici Rouské na Přerovsku, kde žije okolo 250 lidí, je rozeseto osmero slunečních chronometrů. V Olomouckém kraji to sice není nejvyšší počet – krajské město jich má devatenáct a Prostějov devět – ale měřeno počtem obyvatel je to zdaleka nejvíce.

První takové hodiny umístil na svou chalupu akademický malíř Jaroslav Kapec, a hned dvoje, takzvané „párové“. Na čelní stěně ukazují čas od 6 do 14 hodin a na štítu od 15 do 18 hodin. Další dvoje ve stejném stylu přidal na svůj rodný dům Milan Sehnal. Později při opravě místní radnice přišel s  nápadem udělat sluneční hodiny na fasádě obecního úřadu.

Krátce nato přibyly další hodiny, to když probíhaly úpravy obecního prostranství Rozárka. Zdejší časomíra je zároveň uměleckým dílem – autorem pískovcové plastiky s názvem Měděné slunce je výtvarník Jindřich Pevný. Sluneční hodiny jsou na ní hned dvoje, z přední a zadní strany. Internetová databáze https://astro.troja.mff.cuni.cz/ je také jako dvoje hodiny uvádí, v Rouském je ale počítají jako jedny.

Každý, kdo se k tomu odhodlal, by vám potvrdil, že namalovat si na štít domu sluneční hodiny není tak úplně jednoduché. Musíte znát svoji přesnou polohu, azimut stěny a správnou orientaci. Také musíte mít přehled o tom, jestli zvolené místo během roku nebude něco stínit. V horní části je umístěna zvláštní tyčinka, stylus s kuličkou na konci, které se říká nodus. Právě nodus vrhá stíny k jednotlivým vstupům do znamení, případně slunovratům, rovnodennostem.

Zdroje: https://www.rouske.cz; https://astro.troja.mff.cuni.cz/; https://e15.cz/; https://hranicky.denik.cz

Foto: https://astro.troja.mff.cuni.cz/

          

  

           

   

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu