09.12.2020
U jižní strany barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie vás upoutá smírčí kříž. Zhruba metr vysoký pískovcový kříž nechal podle pověsti vytesat místní rychtář po násilné smrti svého věřitele, opavského apatykáře Kratiny. Když mu rychtář peníze dlouho nevracel, vydal se apatykář převlečený za chudáka do Budišova. Peníze dostal, ale na zpáteční cestě ho v lese mezi Melčí a Litultovicemi zabil neznámý vrah.
Na pravé polovině hlavy a břevna kříže si můžete všimnout pěti – dnes již téměř neznatelných – důlků, které jsou prý kouzelné. Hned vedle stojí o něco menší kamenná stéla. Na jejím čele je vyryto devět malých křížků a nápis "IHS MARIA G P N 1699". Z toho je zřejmé, že stéla byla vztyčena 56 let před dokončením kostela.
Ale zpět k tématu smrti. Ponořit se do něj můžete – jak jinak – na hřbitově, kam je to od kostela jen kousek. Nejzajímavější připomínkou je soubor litinových křížů, z přelomu 19. a 20. století. Kříže s korpusem Ježíše Krista jsou prvotřídní umělecko-slévačskou prací neznámých výrobců, neboť údaj, které železárny nebo slévárny je vyrobily, se nedochoval. Křížů je několik desítek, přičemž 16 z nich bylo v roce 2009 restaurováno a umístěno na travnatou plochu za vstupní branou. Soubor litinových křížů spolu s areálem hřbitova je od roku 1958 kulturní památkou.
www.opavske-slezsko.cz; www.mistaneznama.cz
Zdroje: www.turistika.cz; www.mistaneznama.cz
Foto: www.turistika.cz; www.mistaneznama.cz
22.01.2021
Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích. číst více
22.01.2021
Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více
21.01.2021
Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří. číst více