Věčné téma smrti

09.12.2020

U jižní strany barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie vás upoutá smírčí kříž. Zhruba metr vysoký pískovcový kříž nechal podle pověsti vytesat místní rychtář po násilné smrti svého věřitele, opavského apatykáře Kratiny. Když mu rychtář peníze dlouho nevracel, vydal se apatykář převlečený za chudáka do Budišova. Peníze dostal, ale na zpáteční cestě ho v lese mezi Melčí a Litultovicemi zabil neznámý vrah.

Na pravé polovině hlavy a břevna kříže si můžete všimnout pěti – dnes již téměř neznatelných – důlků, které jsou prý kouzelné. Hned vedle stojí o něco menší kamenná stéla. Na jejím čele je vyryto devět malých křížků a nápis "IHS MARIA G P N 1699". Z toho je zřejmé, že stéla byla vztyčena 56 let před dokončením kostela.

Ale zpět k tématu smrti. Ponořit se do něj můžete – jak jinak – na hřbitově, kam je to od kostela jen kousek. Nejzajímavější připomínkou je soubor litinových křížů, z přelomu 19. a 20. století. Kříže s korpusem Ježíše Krista jsou prvotřídní umělecko-slévačskou prací neznámých výrobců, neboť údaj, které železárny nebo slévárny je vyrobily, se nedochoval. Křížů je několik desítek, přičemž 16 z nich bylo v roce 2009 restaurováno a umístěno na travnatou plochu za vstupní branou. Soubor litinových křížů spolu s areálem hřbitova je od roku 1958 kulturní památkou.

www.opavske-slezsko.cz; www.mistaneznama.cz 

Zdroje: www.turistika.cz; www.mistaneznama.cz

Foto: www.turistika.cz; www.mistaneznama.cz 

          

« Zpět

NovinkyBaťovský Zlín v barvách

22.01.2021

Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích.  číst více

Valašská Eiffelovka

22.01.2021

Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více

Do moře. Ale kterého?

21.01.2021

Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří.   číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu