Valašská Eiffelovka

22.01.2021

Kdysi přinesl starý muž na rožnovskou radnici ručně domalovanou fotografii rozhledny. Ukázal ji zástupcům města a vyslovil přání, aby místním lidem i turistům umožnili podívat se z ní do okolí. Jeho kresba byla nepoužitelná, etnografa Daniela Drápalu ale nápad zaujal.

Vzpomněl si na téměř zapomenutý nákres stylové rozhledny z roku 1896. U slavného slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče si ho objednal turistický spolek z Valašského Meziříčí. Rozhlednu zamýšlel postavit v nedalekém Brňově. Z tamního ostrohu je dobře vidět až do Hranic na Moravě. Návrh však zůstal na papíře, turisté rozhlednu nepostavili.    

Podařilo se to až v roce 2012. Namísto Brňova vyhlídková věž vyrostla na Karlově kopci nad Rožnovem pod Radhoštěm. Její stavba probíhala pod taktovkou architekta Antonína Závady. Z Jurkovičovy kresby bez rozměrů, měřítek a barevného řešení zpracoval návrh, podle něhož mohli řemeslníci pracovat. Sám dohlédl na to, aby rozhledna odpovídala plánům, v nichž došlo jen k drobným úpravám vycházejícím ze současných předpisů. 

Dělníci při stavbě použili dva základní materiály – kámen tvořící fundament stavby a dřevo zpracované tradičními tesařskými technologiemi. Základnu tvoří vysoká kamenná podezdívka skládaná z opracovaného kamene rozličné velikosti. Dřevěnou konstrukci tvoří roubení „chaloupky“ a z ní vycházející věžovitá osmistěnná nástavba. Dominujícím prvkem středové části „chaloupky“ je čtveřice štítů zakončených kabřincem a dřevěnou makovicí. Věžovitá část s vyhlídkovou plošinou ve výšce 18,8 metru je zakončena jehlancovitou střechou se čtyřmi drobnými vikýřky a makovicí u vrcholu.

Rozhledna nápadně připomíná Jurkovičovy proslulé dřevěnice Libušín a Maměnku na beskydských Pustevnách. Čerpá z jejich tvarosloví, detailů i barevnosti. Postavili ji řemeslníci z Valašska, z místních nebo blízkých zdrojů je i použitý materiál. Mohutné trámy jsou ze stoletých stromů pocházejících ze Slavíče a z beskydského pralesa Mionší. Jurkovičova rozhledna patří spolu s Valašským muzeem v přírodě k nejvíce navštěvovaným místům v Rožnově pod Radhoštěm.

Telegraficky o rozhledně:
Umístění: Karlův kopec – 480 metrů nad mořem
Výška stavby: 31,09 metru
Výška vyhlídkové plošiny: 18,8 metru nad úrovní terénu 
Použitý materiál: kámen, dřevo, kov 
Celkové náklady: 12,2 milionu korun 
Počet schodů: Nejlépe bude, když si je spočítáte sami...
    • veškeré kovářské a klempířské práce a většinu tesařských prací včetně detailů dělníci provedli ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných pracovních postupů 
    • na stavbu použili 200 m3 kulatiny (100 m3 řeziva) 
    • nosné prvky jsou z dubového dřeva, na ostatní části byly použity smrk nebo jedle

Víte, že...
...v původně zvažovaném Brňově u Valašského Meziříčí lze Jurkovičovu rozhlednu stále ještě postavit, dokonce v originálním provedení? Dušan Samuel Jurkovič totiž vytvořil dva návrhy. Ten druhý architekt Antonín Závada náhodou objevil v antikvariátu. Tato rozhledna by byla zdobnější a o několik metrů nižší.

www.roznov.cz

Zdroje: Spektrum Rožnovska č. 9/2012, www.roznov.cz

Foto: www.kudyznudy.cz; www.roznov.cz

          

     

           

             

                                  

« Zpět

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu