07.12.2020
Barokní kostel nechal roku 1736 postavit místní šlechtic František Wilhelm Larisch na místě dřevěného kostela svatého Martina, zmiňovaného již v roce 1447. V Těšínském Slezsku však bylo svatému Martinovi zasvěceno několik kostelů, a proto byl jako patron vybrán svatý Petr z Alkantary.
Jedinečnost chrámu spočívá v jeho historické hodnotě a okolnostech, které ho postihly a natrvalo poznamenaly. Po zahájení těžby černého uhlí bylo od roku 1854 pod kostelem vytěženo 27 slojí v celkové mocnosti 46,82 metru. Následkem toho se půda pod stavbou, původně stojící na vršku, propadla o 37 metrů. Kostel se naklonil od svislé osy o 6,8 stupně. Pro srovnání, náklon slavné věže v Pise činí „pouhé“ 4 stupně...
Ještě počátkem 90. let minulého století hrozilo kostelu zřícení a byl určen k demolici. V letech 1994–1995 proběhla jeho generální oprava a zajištění a kostel se znovu zaskvěl v plné kráse. Zároveň je zapsán do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v Česku. Při jeho prohlídce nebo bohoslužbě si můžete vyzkoušet svůj stabilizační systém a zažít jedinečný pocit, při kterém budete přemýšlet, kam se poděl váš jistý krok.
www.farnostdoly.cz; https://www.karvina.cz/
Zdroje: https://mamesvetovykraj.cz/; https://www.karvina.cz/
Foto: Jan Lenart, Romana Kubicová – Český rozhlas, www.farnostdoly.cz
22.01.2021
Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích. číst více
22.01.2021
Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více
21.01.2021
Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří. číst více