Secesní meteostanice, nýtovaný most

20.10.2020

Sloupová meteostanice pochází z roku 1890 a řadí se mezi nejstarší svého druhu v Česku. Ztvárněna je v historizujícím, až secesním duchu. Typově se jednalo o velmi ranou katalogovou variantu modelu Tourist určenou pro veřejné parky a turistická místa. Výrobek německé firmy Wilhelm Lambrecht z Göttingenu přišel na zhruba 600 zlatých a městu ho věnoval majitel továrny na sukna Franz Kurz starší. Meteostanice je nemovitou kulturní památkou a v roce 2018 prošla rekonstrukcí.

Další technickou zajímavost představuje ocelový nýtovaný most spojující centrum Krnova s Opavskou ulicí. Vyrobili ho v roce 1900 v železářském podniku bratří Kleinů v Sobotíně na Šumpersku. Patří k dominantám Krnova, dokládajícím rozvoj města na přelomu 19. a 20. století. Ocelové konstrukce byly tehdy absolutní novinkou. Most překlenuje vzdálenost 27 metrů a je 11 metrů široký. Také on je kulturní památkou, která se v letech 2014 a 2015 podrobila nákladné opravě.

V blízkosti mostu se nezapomeňte zastavit u rovněž opravené historické limnigrafické stanice. Název sice zní trochu složitě, ale jedná se o zařízení sloužící k pozorování stavu vody na řece Opavě. I když stanice v současné podobě tady stojí už od roku 1928, dodnes je součástí sítě hlásných profilů Hlásné a předpovědní povodňové služby ČR.

www.infokrnov.cz

Zdroj a foto: město Krnov

               

   

« Zpět

NovinkyVyřezávané Slovensko jako na dlani

26.11.2020

Učebnice dějepisu i zeměpisu, zrcadlo umu a umění řezbářských tradic, z něhož dýchá optimismus,... číst více

Kyvadlo pravdy o Zemi

26.11.2020

Ten pokus si možná pamatujete z hodin fyziky. Kmitající hrot zaznamenává do písku pohyb kyvadla,... číst více

Romantika, která bere dech

25.11.2020

Kdo by neznal Semmering! Legendární horská železnice, vedoucí stejnojmenným rakouským průsmykem.,... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu