Secesní meteostanice, nýtovaný most

20.10.2020

Sloupová meteostanice pochází z roku 1890 a řadí se mezi nejstarší svého druhu v Česku. Ztvárněna je v historizujícím, až secesním duchu. Typově se jednalo o velmi ranou katalogovou variantu modelu Tourist určenou pro veřejné parky a turistická místa. Výrobek německé firmy Wilhelm Lambrecht z Göttingenu přišel na zhruba 600 zlatých a městu ho věnoval majitel továrny na sukna Franz Kurz starší. Meteostanice je nemovitou kulturní památkou a v roce 2018 prošla rekonstrukcí.

Další technickou zajímavost představuje ocelový nýtovaný most spojující centrum Krnova s Opavskou ulicí. Vyrobili ho v roce 1900 v železářském podniku bratří Kleinů v Sobotíně na Šumpersku. Patří k dominantám Krnova, dokládajícím rozvoj města na přelomu 19. a 20. století. Ocelové konstrukce byly tehdy absolutní novinkou. Most překlenuje vzdálenost 27 metrů a je 11 metrů široký. Také on je kulturní památkou, která se v letech 2014 a 2015 podrobila nákladné opravě.

V blízkosti mostu se nezapomeňte zastavit u rovněž opravené historické limnigrafické stanice. Název sice zní trochu složitě, ale jedná se o zařízení sloužící k pozorování stavu vody na řece Opavě. I když stanice v současné podobě tady stojí už od roku 1928, dodnes je součástí sítě hlásných profilů Hlásné a předpovědní povodňové služby ČR.

www.infokrnov.cz

Zdroj a foto: město Krnov

               

   

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu