Sbírka, kterou neuzvednete

27.11.2020

Jeho sbírka pochází z okolních lesů a skládek. Odhozené a zaprášené mlýnské kameny jsou zapomenutým svědectvím dřívější bohaté mlynářské tradice kolem horního toku řeky Odry. Skutečnost, že   je vyhledává, pomocí těžké techniky převáží na svou zahradu, pečlivě očistí a mezi ostatní kousky umístí právě Jiří Král, není náhodná. Za jeho sběratelskou vášní stojí vzpomínka na pradědečka, který míval v oderské místní části Pohoř větrný mlýn.

V muzeu je k vidění na 50 exponátů. Kromě klasických mlýnských kamenů, které obyčejný smrtelník nemá šanci uzvednout, přes malé ruční žernovy sloužící k domácímu mletí obilí, až po brousky a mačkač ovesných vloček z kláštera ve Staré Vodě na Libavé.

Největší a nejkrásnější kámen, pocházející z vyhořelého mlýna Kaménky, slouží jako netradiční stůl. Na mnoha mlýnských kamenech jsou patrné ručně vytesané letopočty, podpisy a zbožné nápisy. Jedinečnou sbírku ozvláštňují také další němí svědkové místní historie, například starý vyřezávaný dřevěný kříž připomínající původní německé obyvatele Oder nebo kamenný rozcestník s rovněž německými nápisy.

Soukromé muzeum mlýnských kamenů najdete na zahradě domu číslo 29 v Nadační ulici v Odrách. Prohlídku si můžete objednat na telefonním čísle 556 730 297. Jiří Král vás expozicí rád osobně provede.

Zdroje: https://regiony.rozhlas.cz/; https://www.idnes.cz/

Foto: Romana Kubicová – Český rozhlas

           

          

     

« Zpět

NovinkyBaťovský Zlín v barvách

22.01.2021

Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích.  číst více

Valašská Eiffelovka

22.01.2021

Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více

Do moře. Ale kterého?

21.01.2021

Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří.   číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu