Rozhledna Miloňová

04.05.2020

Stavba dřevěné rozhledny u Velkých Karlovic na vrchu Miloňová (846 m. n. m) byla dokončena roku 2012. Jejím autorem je architekt Antonín Závada, který projektoval také Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově pod Radhoštěm.
Výstavba rozhledny o šestibokém půdorysu na železobetonových základech trvala deset měsíců. Dřevěná věž o výšce 24 metrů stojí na kamenné podestě. Nosné sloupy jsou ze smrkové kulatiny. Věž rozhledny se směrem k vrcholu zužuje do jehlanového tvaru, jehož střechu pokrývá štípaný šindel.
Vyhlídková plošina je umístěná 20 metrů nad okolním terénem a umožňuje kruhový výhled do okolní krajiny. Z její výšky se můžete kochat výhledem na Javorníky, Vsetínské vrchy, část Beskyd a za výborné viditelnosti i na Hrubý Jeseník.
K rozhledně se můžete dostat z údolí Léskové nebo z údolí Miloňov. Při cestě přes Léskové z hlavní silnice odbočíte k hotelu Galik, kde se dá pohodlně zaparkovat, a pokračujete zhruba 5 km po značeném zeleném okruhu až k rozhledně. Pokud vyrazíte na kole či s kočárkem, můžete ze zeleného okruhu přibližně v polovině odbočit a pokračovat po méně strmé lesní cestě Škaredica, po níž se sem dostanete také z druhé strany, z údolí Miloňov.
Nejkratší, avšak náročnou variantou je výšlap od parkoviště u hotelu Lanterna, po strmé louce na vrchol sjezdovky Galik, kde se po zhruba 150 metrech napojíte na zelený okruh. Rozhledna Miloňová je odtud vzdálená jen 2 km do kopce.

Miloňová není v okolí Velkých Karlovic jedinou rozhlednou, ze které je možné si prohlédnout krásy Valašska. Oblíbená je také rozhledna Sůkenická ( zvaná také Čartak).

                 

« Zpět

NovinkyNoc padajících hvězd

05.08.2020

Meteorický roj Perseidy patří ke každoročním vrcholům astronomického léta. Jako každým rokem,... číst více

Flascharův břidlicový důl

14.07.2020

 U města Odry na Novojičínsku se nedávno otevřel Flascharův důl. Toto důlní dílo z přelomu... číst více

I tma je přírodní bohatství, tvrdí Libor Lenža

02.07.2020

Najít místo, odkud lze za bezoblačných nocí pozorovat oblohu posetou hvězdami, je kvůli narůstajícímu... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu