Rozhledna Miloňová

04.05.2020

Stavba dřevěné rozhledny u Velkých Karlovic na vrchu Miloňová (846 m. n. m) byla dokončena roku 2012. Jejím autorem je architekt Antonín Závada, který projektoval také Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově pod Radhoštěm.
Výstavba rozhledny o šestibokém půdorysu na železobetonových základech trvala deset měsíců. Dřevěná věž o výšce 24 metrů stojí na kamenné podestě. Nosné sloupy jsou ze smrkové kulatiny. Věž rozhledny se směrem k vrcholu zužuje do jehlanového tvaru, jehož střechu pokrývá štípaný šindel.
Vyhlídková plošina je umístěná 20 metrů nad okolním terénem a umožňuje kruhový výhled do okolní krajiny. Z její výšky se můžete kochat výhledem na Javorníky, Vsetínské vrchy, část Beskyd a za výborné viditelnosti i na Hrubý Jeseník.
K rozhledně se můžete dostat z údolí Léskové nebo z údolí Miloňov. Při cestě přes Léskové z hlavní silnice odbočíte k hotelu Galik, kde se dá pohodlně zaparkovat, a pokračujete zhruba 5 km po značeném zeleném okruhu až k rozhledně. Pokud vyrazíte na kole či s kočárkem, můžete ze zeleného okruhu přibližně v polovině odbočit a pokračovat po méně strmé lesní cestě Škaredica, po níž se sem dostanete také z druhé strany, z údolí Miloňov.
Nejkratší, avšak náročnou variantou je výšlap od parkoviště u hotelu Lanterna, po strmé louce na vrchol sjezdovky Galik, kde se po zhruba 150 metrech napojíte na zelený okruh. Rozhledna Miloňová je odtud vzdálená jen 2 km do kopce.

Miloňová není v okolí Velkých Karlovic jedinou rozhlednou, ze které je možné si prohlédnout krásy Valašska. Oblíbená je také rozhledna Sůkenická ( zvaná také Čartak).

                 

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu