Řemeslo modravého dýmu

21.10.2020

A vedli si opravdu zdatně – z jejich dýmek pokuřovali pantátové v celém Českém království, ale i v Polsku, Rakousku a Uhrách. Zdejší fajfkář Vojtěch Pajdla posílal své výrobky až do amerického Texasu. Traduje se, že jedna z jeho dodávek ztroskotala na palubě legendárního Titaniku...

Zlatým věkem kelečských dýmkářů byla 60. léta 19. století, kdy se tomuto řemeslu věnovalo 13 mistrů a 73 tovaryšů a pomocníků. V roce 1895 tady dokonce otevřeli pokračovací školu, ve které bylo zapsáno 15 učňů. Tehdy to byla výnosná práce, kterou se živilo nebo si přivydělávalo mnoho místních lidí. Dýmky vyráběli z volně rostoucích olší a bříz i z dovážených švédských bříz a vřesovců stromových (tzv. bruyère), někteří k jejich tvarování používali až 100 šablon.

Na počátku minulého století se však nad fajfkářstvím začala stahovat mračna. První světová válka, nedostatek materiálu, světová hospodářská krize, nástup tovární výroby s využitím výkonných strojů, kterým lidské ruce nemohly konkurovat... Posledním hřebíčkem do pomyslné rakve se stalo poválečné znárodňování.

Jedinou živou připomínkou slavné tradice tak zůstala stálá expozice Po stopách kelečského dýmkařství, kterou si můžete prohlédnout v budově penzionu (bývalá stará škola). Kromě domácích můžete obdivovat i dýmky vyrobené jinde na Valašsku – třeba „tofajky“ vybíjené perletí – nebo z jiných regionů pocházející pěnovky, porcelánky či hliněné „gypsovky“.

Navštívíte také rekonstruovanou fajfkářskou dílnu, v níž spatříte všemožné nástroje, které byly k výrobě dýmek potřebné. Informační panely s množstvím fotografií vás navíc provedou dlouhou cestou, kterou dýmka za dobu své existence urazila. Mimochodem, její počátky sahají 3 tisíce let hluboko, kdy tabáku začali holdovat američtí indiáni.
www.kelc.cz/mesto/muzeum/ 
Zdroj: Milada Fohlerová: Po stopách kelečského dýmkařství
Foto: www.kudyznudy.cz; www.fajfklub.cz 

           

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu