Projděte se po poledníku!

19.03.2021

Městská trasa sleduje průběh 18. poledníku východní délky územím Vsetína. Měří 2,5 kilometru a vydat se na ni můžete pěšky, na kole i s kočárkem. Z osmiček, které vás budou cestou zajímavými místy provázet, se vám možná zatočí hlava...

Čeká vás osm zastavení. Začít můžete na sídlišti Ohrada, odkud budete pokračovat podél řeky Bečvy městským parkem a Panskou zahradou až na Horní město s kostelem, zámkem a hvězdárnou. Z informačních tabulí vyčtete, že osmička je obsažena i v letopočtu založení města. Otáčivá kamenná plastika vám připomene, že osmička je i v letopočtu objevení planetky s názvem Vsetín. Spatříte také kříž z 18. století, který ukazuje, kam až sahala voda při povodních.

Jako trvalou upomínku na to, že jste navštívili 18. poledník, můžete získat speciální certifikát. Postačí, když se na trase vyfotíte a snímek předložíte v místním informačním centru.

Víte, že...
… každý poledník měří 20 tisíc kilometrů a ten, který protíná východní část Vsetína, se nachází 18 stupňů východním směrem od nultého greenwichského poledníku? A to naprosto přesně – bez dalších desetinných míst, bez jediné minuty a sekundy!  
...termín poledník pochází z latinského slova meridies (poledne), a proto se mu dříve říkalo „meridián“?
...osmičkami se to v údajích o Vsetínu opravdu hemží? Město vzniklo roku 1308; v roce 1998 objevil Petr Pravec  z hvězdárny v Ondřejově planetku, jež dostala název Vsetín; 6118 je číslo úseku Cyklostezky Bečva, kterou poledník ve Vsetíně přetíná; u místní hvězdárny roste 8 lipek; z 18. století pochází několik barokních soch a křížů, které na „osmičkové“ trase spatříte.
… planetku Vsetín v samotném městě připomíná meteorologický sloup na Dolním náměstí? Z brazilského granitu ho vytesal akademický sochař Miroslav Machala. Jeho Planetka je nejen ozdobou, ale zaznamenává také meteorologické údaje – vlhkost, teplotu a tlak – a slouží jako sluneční hodiny. Více o tomto díle čtěte na https://www.astrocesty.eu/lokality/detail/planetka-vsetin.html.

Vsetín | Oficiální turistický portál

Zdroje: https://www.mestovsetin.cz; https://www.ic-vsetin.cz; https://valassky.denik.cz; https://mapy.cz

Foto: https://www.mestovsetin.cz

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu