Projděte Branou do vesmíru!

18.06.2020

Pandemie koronaviru zasáhla i do činnosti a provozu Krajské Hvězdárny v Žilině a jejího pracovistě, Kysucké hvězdárny v Kysuckém Novém Mestě. Po období útlumu se ale život pozvolna vrací do běžných kolejí. Jejího ředitele Jána Mäsiara jsme se zeptali:

Co zajímavého jste připravili pro návštěvníky vaší hvězdárny?
Před pěti lety prošel zdejší areál rozsáhlou modernizací. Byla součástí projektu Brána do vesmíru a realizovali jsme ji ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí. Areál využíváme pro potřeby poznávacího cestovního ruchu – na zahradě tomuto účelu slouží například Geopark věnovaný geologické historii Karpat a expozice Cesta planet, uvnitř hvězdárny pořádáme programy pod souhrnným názvem Brána do vesmíru. Program trvá zhruba dvě hodiny a za příznivých podmínek zahrnuje rovněž pozorování Slunce a mimořádně i noční oblohy. V tomto období jsou našimi nejčastějšími návštěvníky turisté a rodiny s dětmi, protože organizované školní skupiny k nám kvůli preventivním opatřením proti koronaviru zatím chodit nemohou.

Jak jste využili období nouzového stavu?
Kromě toho, že jsme museli udržet hvězdárnu v provozu a reagovat při tom na vývoj nouzových opatření, věnovali jsme se především odborné činnosti a drobným vylepšením techniky. Měli jsme veliké štěstí, že bylo nádherné počasí, a proto jsme mohli pozorovat a fotografovat jednotlivé úkazy na obloze.

Blíží se letní prázdniny. Kdy se k vám návštěvníci budou moci vypravit?
Otevřeno máme v pracovní dny od 8:00 do 14:30 hodin, přičemž komentované prohlídky expozic a pozorování objektů denní oblohy probíhají v 10:00 a ve 13:00 hodin. Předpokládáme, že o prázdninách obnovíme také pozorování noční oblohy. Aktuální informace najdete na www.astrokysuce.sk .

        

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu