Projděte Branou do vesmíru!

18.06.2020

Pandemie koronaviru zasáhla i do činnosti a provozu Krajské Hvězdárny v Žilině a jejího pracovistě, Kysucké hvězdárny v Kysuckém Novém Mestě. Po období útlumu se ale život pozvolna vrací do běžných kolejí. Jejího ředitele Jána Mäsiara jsme se zeptali:

Co zajímavého jste připravili pro návštěvníky vaší hvězdárny?
Před pěti lety prošel zdejší areál rozsáhlou modernizací. Byla součástí projektu Brána do vesmíru a realizovali jsme ji ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí. Areál využíváme pro potřeby poznávacího cestovního ruchu – na zahradě tomuto účelu slouží například Geopark věnovaný geologické historii Karpat a expozice Cesta planet, uvnitř hvězdárny pořádáme programy pod souhrnným názvem Brána do vesmíru. Program trvá zhruba dvě hodiny a za příznivých podmínek zahrnuje rovněž pozorování Slunce a mimořádně i noční oblohy. V tomto období jsou našimi nejčastějšími návštěvníky turisté a rodiny s dětmi, protože organizované školní skupiny k nám kvůli preventivním opatřením proti koronaviru zatím chodit nemohou.

Jak jste využili období nouzového stavu?
Kromě toho, že jsme museli udržet hvězdárnu v provozu a reagovat při tom na vývoj nouzových opatření, věnovali jsme se především odborné činnosti a drobným vylepšením techniky. Měli jsme veliké štěstí, že bylo nádherné počasí, a proto jsme mohli pozorovat a fotografovat jednotlivé úkazy na obloze.

Blíží se letní prázdniny. Kdy se k vám návštěvníci budou moci vypravit?
Otevřeno máme v pracovní dny od 8:00 do 14:30 hodin, přičemž komentované prohlídky expozic a pozorování objektů denní oblohy probíhají v 10:00 a ve 13:00 hodin. Předpokládáme, že o prázdninách obnovíme také pozorování noční oblohy. Aktuální informace najdete na www.astrokysuce.sk .

        

« Zpět

NovinkyNoc padajících hvězd

05.08.2020

Meteorický roj Perseidy patří ke každoročním vrcholům astronomického léta. Jako každým rokem,... číst více

Flascharův břidlicový důl

14.07.2020

 U města Odry na Novojičínsku se nedávno otevřel Flascharův důl. Toto důlní dílo z přelomu... číst více

I tma je přírodní bohatství, tvrdí Libor Lenža

02.07.2020

Najít místo, odkud lze za bezoblačných nocí pozorovat oblohu posetou hvězdami, je kvůli narůstajícímu... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu