Po silnici, železnici i vodě

29.01.2021

Nejmladší expozici Považského muzea v Žilině najdete snadno, neboť působí v prostorách nově rekonstruované železniční stanice. Expozice s názvem Z dějin dopravy na Slovensku je rozdělena do tří částí.

V části nazvané Starší dějiny dopravy se prostřednictvím panelů, dobových obrazů i trojrozměrných exponátů dozvíte vše důležité o silniční a vodní dopravě od jejich počátků do 20. století. Železniční část nabízí stručný přehled vývoje tohoto druhu dopravy u našich východních sousedů. Spatříte zde modely železničních vozidel, ukázkové kanceláře se signální, oznamovací a zabezpečovací technikou, dobové uniformy a stále funkční staré stroje a zařízení. Hlavními atrakcemi jsou modelové kolejiště, jež zachycuje ve zjednodušené podobě žilinský železniční uzel ve 20. letech minulého století, a ukázka údržby tratě s traťmistrovskou drezínou.

Závěrečná část expozice je věnována silniční dopravě. Kromě vývoje automobilismu, motorismu, veřejné dopravy a výstavby silnic vám představí obdivuhodnou sbírku historických motocyklů. Tvoří ji stroje značky Ariel, které zaujmou svými vlastnostmi a vzhledem, a československé motocykly včetně nejstarších modelů značky Jawa, prvního typu Manet 90 z Považských strojíren a unikátních motocyklů Penta, vyráběných po roce 1990 v Kysuckém Novém Městě.

Víte, že...
...doprava měla svá pravidla už ve středověku? Jeden z informačních panelů v Muzeu dopravy v Rajeckých Teplicích zmiňuje takzvanou Žilinskou knihu, obsahující přepis a překlad magdeburského městského práva. Podle této právní normy například na křižovatce měl přednost plný vůz před prázdným, prázdný před jezdcem a jezdec před chodcem. Na mostě měl přednost ten, kdo na něj vjel jako první, bez ohledu na to, zda se jednalo o naložený vůz nebo chodce. A při honičce na prchajícího delikventa museli všichni uhnout a dát pronásledovatelům přednost v jízdě.

https://pmza.sk

Zdroje: https://pmza.sk; https://www.sorger.cz; https://www.turistika.cz/; www.slevomat.cz

Foto: https://pmza.sk; https://cs.wander-book.com 

           

          

    

     

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu