Papír, který přežije staletí

03.11.2020

Ruční papír v této národní kulturní památce vyrábějí bez přestávky dodnes. Nejstarším dochovaným dokladem její existence je průsvitka z roku 1596 v podobě erbu majitelů zdejšího panství, šlechtického rodu Žerotínů – lva s korunkou stojícího na třech pahorcích.

Manufaktura patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ručně čerpaný papír tady stále vyrábějí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost nachází využití zejména ve výtvarném umění, ve významné osobní i firemní korespondenci, k tisku bibliofilií a také v knižní umělecké a restaurátorské praxi.

Podrobněji se s tímto oborem a jeho tradicí seznámíte v Muzeu papíru s přístupem do vybraných pracovišť. Vybírat můžete mezi dvěma prohlídkovými okruhy. První vás provede nejatraktivnějšími částmi manufaktury .Zhlédnete celý výrobní postup a navštívíte stěžejní pracoviště starobylého provozu. V hlavních historických objektech spatříte muzejní expozice věnované dějinám manufakturní a počátkům strojní průmyslové výroby papíru.

Druhý prohlídkový okruh je doplňkový a v období letních prázdnin nabízí netradiční pohled do části technického zázemí papírny. Seznámí vás s historií zdejšího vodního díla, dostupnými zdroji a možnostmi využití energie pro pohon mechanických zařízení manufaktury v proměnách staletí. Několikrát ročně bývá nabídka pro návštěvníky rozšířena o další aktivity, například o možnost zhotovení vlastnoručních listů papíru, tvůrčí dílny s místními lektory a speciální večerní prohlídky.
https://rpvl.cz/cz 
Zdroj: https://rpvl.cz/cz
Foto: archiv Ruční papírny Velké Losiny a www.jeseniky.net

          

          

« Zpět

Novinky„Zamordována Tatarem pohanem...”

23.02.2021

Nepatří sice k největším a nejkrásnějším svého druhu, zato známe dobu jeho vzniku a smutný... číst více

Mlýn s pohnutým osudem

22.02.2021

Kde nebylo dost vody, snažili se lidé zapřáhnout jiného pomocníka. Třeba vítr...  číst více

Železnice s úzkou stopou

19.02.2021

Drží několik primátů. Kromě jiného je jedinou úzkorozchodnou tratí v historickém Českém Slezsku... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu