Papír, který přežije staletí

03.11.2020

Ruční papír v této národní kulturní památce vyrábějí bez přestávky dodnes. Nejstarším dochovaným dokladem její existence je průsvitka z roku 1596 v podobě erbu majitelů zdejšího panství, šlechtického rodu Žerotínů – lva s korunkou stojícího na třech pahorcích.

Manufaktura patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ručně čerpaný papír tady stále vyrábějí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost nachází využití zejména ve výtvarném umění, ve významné osobní i firemní korespondenci, k tisku bibliofilií a také v knižní umělecké a restaurátorské praxi.

Podrobněji se s tímto oborem a jeho tradicí seznámíte v Muzeu papíru s přístupem do vybraných pracovišť. Vybírat můžete mezi dvěma prohlídkovými okruhy. První vás provede nejatraktivnějšími částmi manufaktury .Zhlédnete celý výrobní postup a navštívíte stěžejní pracoviště starobylého provozu. V hlavních historických objektech spatříte muzejní expozice věnované dějinám manufakturní a počátkům strojní průmyslové výroby papíru.

Druhý prohlídkový okruh je doplňkový a v období letních prázdnin nabízí netradiční pohled do části technického zázemí papírny. Seznámí vás s historií zdejšího vodního díla, dostupnými zdroji a možnostmi využití energie pro pohon mechanických zařízení manufaktury v proměnách staletí. Několikrát ročně bývá nabídka pro návštěvníky rozšířena o další aktivity, například o možnost zhotovení vlastnoručních listů papíru, tvůrčí dílny s místními lektory a speciální večerní prohlídky.
https://rpvl.cz/cz 
Zdroj: https://rpvl.cz/cz
Foto: archiv Ruční papírny Velké Losiny a www.jeseniky.net

          

          

« Zpět

NovinkyVyřezávané Slovensko jako na dlani

26.11.2020

Učebnice dějepisu i zeměpisu, zrcadlo umu a umění řezbářských tradic, z něhož dýchá optimismus,... číst více

Kyvadlo pravdy o Zemi

26.11.2020

Ten pokus si možná pamatujete z hodin fyziky. Kmitající hrot zaznamenává do písku pohyb kyvadla,... číst více

Romantika, která bere dech

25.11.2020

Kdo by neznal Semmering! Legendární horská železnice, vedoucí stejnojmenným rakouským průsmykem.,... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu