Odkaz bratří Pilárikových

21.12.2020

Původně vodní mlýn koupili podnikaví bratři ve 20. letech minulého století. Zbourali ho a na jeho místě v rekordně krátkém čase postavili moderní třípatrový mlýn na elektrický pohon, který se naplno rozběhl na konci roku 1927. Během následujících let majitelé provedli několik úprav. Vybudovali nové skladové prostory a od roku 1939 elektrický pohon strojů vyměnili za plynový, protože se ukázal jako efektivnější.

V mlýně mleli pšenici, žito a ječmen, kromě mouky dělali dětskou krupici a kroupy. Mlít obilí sem jezdili i sedláci z okolních vesnic. Mlýn se nezastavil ani za druhé světové války, po jejím skončení však byl v roce 1951 znárodněn. Postupně patřil pod několik státních podniků, přičemž Mlýny a pekárny Bratislava tady svého času kromě mouky mlely také umělou hmotu PVC. V polovině roku 1962 se výroba zastavila, mlýn byl zakonzervován a uzavřen.

Nová kapitola jeho historie se začala psát po revoluci v roce 1989. Mlýn získala rodina Pilárikových v restituci zpět. Staronoví majitelé se rozhodli ho prodat. Přestože měli i výhodnější nabídky – žádný z uchazečů však neměl v úmyslu mlýn zachovat – dali přednost městu Skalici, které mlýn i se zařízením odkoupilo s příslibem, že ho zrenovuje a dále bude šířit dobré jméno mlynářské rodiny Pilárikových.

Radnice slib splnila a mlýn se stal muzeem a zároveň technickou památkou, zpřístupněnou veřejnosti. Můžete tady obdivovat nejen skvěle zachované mlýnské zařízení, ale též expozici zemědělského nářadí a strojů nebo kolekci historických automobilů z éry bratří Pilárikových. Celý areál má nezaměnitelnou snovou atmosféru, na každém kroku jako vás ovívá romantika knih Bohumila Hrabala.

Návštěvu mlýna je třeba předem dohodnout v Turistické informační kanceláři města Skalice.

www.skalica.sk

Zdroje: www.zahorie.info; www.regionzahorie.sk; www.vypadni.sk; www.ciernediery.sk

Foto: www.sorger.cz; www.zahorie.info; www.ciernediery.sk 

          

           

« Zpět

NovinkyBaťovský Zlín v barvách

22.01.2021

Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích.  číst více

Valašská Eiffelovka

22.01.2021

Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více

Do moře. Ale kterého?

21.01.2021

Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří.   číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu