Odkaz bratří Pilárikových

21.12.2020

Původně vodní mlýn koupili podnikaví bratři ve 20. letech minulého století. Zbourali ho a na jeho místě v rekordně krátkém čase postavili moderní třípatrový mlýn na elektrický pohon, který se naplno rozběhl na konci roku 1927. Během následujících let majitelé provedli několik úprav. Vybudovali nové skladové prostory a od roku 1939 elektrický pohon strojů vyměnili za plynový, protože se ukázal jako efektivnější.

V mlýně mleli pšenici, žito a ječmen, kromě mouky dělali dětskou krupici a kroupy. Mlít obilí sem jezdili i sedláci z okolních vesnic. Mlýn se nezastavil ani za druhé světové války, po jejím skončení však byl v roce 1951 znárodněn. Postupně patřil pod několik státních podniků, přičemž Mlýny a pekárny Bratislava tady svého času kromě mouky mlely také umělou hmotu PVC. V polovině roku 1962 se výroba zastavila, mlýn byl zakonzervován a uzavřen.

Nová kapitola jeho historie se začala psát po revoluci v roce 1989. Mlýn získala rodina Pilárikových v restituci zpět. Staronoví majitelé se rozhodli ho prodat. Přestože měli i výhodnější nabídky – žádný z uchazečů však neměl v úmyslu mlýn zachovat – dali přednost městu Skalici, které mlýn i se zařízením odkoupilo s příslibem, že ho zrenovuje a dále bude šířit dobré jméno mlynářské rodiny Pilárikových.

Radnice slib splnila a mlýn se stal muzeem a zároveň technickou památkou, zpřístupněnou veřejnosti. Můžete tady obdivovat nejen skvěle zachované mlýnské zařízení, ale též expozici zemědělského nářadí a strojů nebo kolekci historických automobilů z éry bratří Pilárikových. Celý areál má nezaměnitelnou snovou atmosféru, na každém kroku jako vás ovívá romantika knih Bohumila Hrabala.

Návštěvu mlýna je třeba předem dohodnout v Turistické informační kanceláři města Skalice.

www.skalica.sk

Zdroje: www.zahorie.info; www.regionzahorie.sk; www.vypadni.sk; www.ciernediery.sk

Foto: www.sorger.cz; www.zahorie.info; www.ciernediery.sk 

          

           

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu