Není vysílač jako vysílač

10.12.2020

Autorem futuristické stavby je architekt Milan Šmíd, jehož inspirovala nositelka genetické informace známá pod zkratkou DNA. Rozhledna, tyčící se na vrcholku Bílé hory ve výšce 557 metrů nad mořem, dostala tvar šroubovice – její schodiště se obdobným způsobem obtáčí kolem betonového sloupu.

Ke stavbě bylo použito 39 tun ocelových konstrukcí a 520 tun betonu. Jako celek dosahuje výšky 43 metrů, horní část ale využívají poskytovatelé mobilního signálu. Samotná vyhlídková plošina se nachází ve výšce 26 metrů a vede na ni 136 schodů. Při dobré viditelnosti je odsud krásný výhled na nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd a Hostýnských vrchů, na Novojičínsko, Oderské vrchy i Ostravskou pánev.

Když rozhlednu v roce 2000 otevřeli, stala se nejvýše položenou stavbou v okolí. O prvenství připravila kamennou věž Trúbu ve Štramberku, které však nadále zůstává nejznámější dominantou „Moravského Betléma“.

K rozhledně se dostanete z obou měst. Půjdete-li z Kopřivnice, doporučujeme výletní okruh vedoucí například kolem Muzea Fojtství, k přírodním památkám Váňův kámen a Kamenárka a do botanické zahrady. Z centra Štramberku vyjděte po Bělohorské ulici k rozcestí u Panny Marie a po neznačené „vrstevnicové“ cestě až k místu, kde se potkává s modrou turistickou značkou a značkou naučné stezky.

Od botanické zahrady vede na vrchol Bílé hory takzvaná Sluneční stezka, kterou lemuje tucet zastavení. Nabízí pohled na astrologické symboly, pověsti a souvislosti znamení zvěrokruhu. K nim jsou na stezce doplněna i souhvězdí jednotlivých slunečních znamení. U každého znamení je ukryto slovo, napsané na lavici, vyryté do kamene a podobně. Složením všech 12 slov získáte poselství Johna Lennona.

www.rozhledna-bila-hora.cz

Zdroje: www.rozhledna-bila-hora.cz; www.mapy.cz

Foto: www.lasska-brana.cz; www.stramberk.cz 

          

          

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu