Nejprve zaplať, potom jeď!

24.11.2020

Silnici, dříve nazývanou Šumperská nebo Jablonská, postavila v letech 1839–1842 firma bratří Kleinů. Hned po jejím uvedení do provozu zde zřídila 7 mýt silničních a 5 mostních. Mýtní stanice, která je předmětem našeho zájmu, tehdy patrně ještě neexistovala. K roku 1864 je však zahrnuta do soupisu majetku Sobotínských železáren, jež vlastnili právě bratři Kleinové.

Mýta, tedy poplatky vybírané na silnicích, mostech a přívozech, byla původně panovníkovým regálním právem. Jiné subjekty je mohly vybírat na základě privilegia spojeného zpravidla s povinností tyto cesty a mosty spravovat a udržovat. Z toho lze usuzovat, že Kleinové si pronajali od státu vybírání mýta na silnici mezi Rýmařovem a Šumperkem a k tomuto účelu nechali postavit domek pro výběrčího mýta.

Další zmínka o sobotínské mýtní stanici pochází z Vyhlášky c. k. finančního zemského ředitelství pro Moravu z roku 1889, věnované pronájmu vybírání silničního a mostního mýta. V příloze je seznam mýtních stanic na Moravě, které měly být na léta 1890–1892 propachtovány. Pod položkou číslo 34 je zmíněno mostní mýto v Sobotíně. Vyvolávací cena za pronájem na jeden rok tehdy činila 100 zlatých.
Mýtní poplatek za jeden kus tažného dobytka byl 2 krejcary a za kus těžkého hnacího dobytka 1 krejcar. Povinnost platit mýtné trvala na státních silnicích do roku 1895, k úplnému zrušení výběru došlo v roce 1902. V následujících letech se v domku vystřídalo několik majitelů, podle pamětníků po roce 1945 sloužil několik let také jako trafika.

Ve druhé polovině 20. století objekt postupně chátral, až se dostal do téměř havarijního stavu. Od smutného osudu ho zřejmě zachránila skutečnost, že se jedná o posledních mýtní stanici dochovanou v původní podobě. Rekonstruovaný domek byl otevřen v roce 2011 u příležitosti oslav 140. výročí železniční tratě Zábřeh na Moravě – Sobotín. Unikátem je i z jiného důvodu – střechu mýtní stanice pokrývají litinové tašky. I když nebyly vyrobeny v železárnách bratří Kleinů, jak se původně usuzovalo, využití litiny jako střešní krytiny vyvolal mezi odbornou veřejností velký zájem a taška byla zapsána jako zajímavý sbírkový předmět i do sbírkového fondu Národního technického muzea v Praze.

www.muzeumsilnic.cz

Zdroje: www.muzeumsilnic.cz; www.sobotin.cz

Foto: www.turistika.cz; www.muzeumsilnic.cz

          

« Zpět

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu