Nejpohodovější pavilon na světě

11.02.2021

Naše země se k prestižní výstavě v italském Miláně přihlásila jako 123., svůj pavilon ale dokončila a zahájila v něm zkušební provoz jako první. Budova, kterou dodala vizovická firma Koma Modular, je postavená jednoduchou technologií modulů. Ve svém oboru představuje absolutní špičku.

Však také získala mnohá ocenění – z oficiálních bronzovou medaili od Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) za architekturu v kategorii do 2 tisíc čtverečních metrů, později rovněž titul Stavba roku 2018 Zlínského kraje. Z neformálních ocenění připomeňme, že pavilon byl vyhlášen za nejpohodovější na EXPO 2015, nejpřátelštější k dětem, s nejhezčí střešní zahradou, druhý nejpřitažlivější v noci a jako pavilon s třetí nejlepší restaurací. Přitom v historii českých účastí na EXPO se jednalo o projekt s výrazně nejnižším rozpočtem a nejvyšším zapojením soukromých investorů.

Po skončení Všeobecné světové výstavy dělníci pavilon demontovali a převezli do Vizovic, kde se proměnil na veřejně přístupné Centrum modulární architektury. Vedle unikátní modulární architektury tady můžete obdivovat stálou expozici uměleckých děl Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, aktuální  expozice a výstavu mapující účast Československa a Česka na Všeobecných světových výstavách EXPO. Český pavilon tím prakticky prokázal udržitelnost modulární výstavby.

Víte, že...
…vizovická firma Koma Modular spolupracuje i na přípravě českého pavilonu pro celosvětovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji, která by se kvůli pandemii koronaviru měla uskutečnit v odloženém termínu od 1. října 2021 do 31. března 2022? Podílí se na stavbě modulárního systému S.A.W.E.R. což je zařízení, které jako technologické jádro českého pavilonu dokáže zcela autonomně, za pomoci sluneční energie vyrábět vodu ze vzduchu a tím kultivovat poušť.
...tématem EXPO 2020 bude „Spojování myslí, vytváření budoucnosti“, s podtématy „Udržitelnost, mobilita a příležitost“?

EXPO 2020 v Dubaji

Zdroje: http://www.pavilon-expo2015.cz/; https://www.czexpo.com; https://www.koma-modular.cz/

Foto: www.topzine.cz; http://www.pavilon-expo2015.cz/; https://www.czexpo.com

          

     

    

           

« Zpět

Novinky„Zamordována Tatarem pohanem...”

23.02.2021

Nepatří sice k největším a nejkrásnějším svého druhu, zato známe dobu jeho vzniku a smutný... číst více

Mlýn s pohnutým osudem

22.02.2021

Kde nebylo dost vody, snažili se lidé zapřáhnout jiného pomocníka. Třeba vítr...  číst více

Železnice s úzkou stopou

19.02.2021

Drží několik primátů. Kromě jiného je jedinou úzkorozchodnou tratí v historickém Českém Slezsku... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu