Nejpohodovější pavilon na světě

11.02.2021

Naše země se k prestižní výstavě v italském Miláně přihlásila jako 123., svůj pavilon ale dokončila a zahájila v něm zkušební provoz jako první. Budova, kterou dodala vizovická firma Koma Modular, je postavená jednoduchou technologií modulů. Ve svém oboru představuje absolutní špičku.

Však také získala mnohá ocenění – z oficiálních bronzovou medaili od Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) za architekturu v kategorii do 2 tisíc čtverečních metrů, později rovněž titul Stavba roku 2018 Zlínského kraje. Z neformálních ocenění připomeňme, že pavilon byl vyhlášen za nejpohodovější na EXPO 2015, nejpřátelštější k dětem, s nejhezčí střešní zahradou, druhý nejpřitažlivější v noci a jako pavilon s třetí nejlepší restaurací. Přitom v historii českých účastí na EXPO se jednalo o projekt s výrazně nejnižším rozpočtem a nejvyšším zapojením soukromých investorů.

Po skončení Všeobecné světové výstavy dělníci pavilon demontovali a převezli do Vizovic, kde se proměnil na veřejně přístupné Centrum modulární architektury. Vedle unikátní modulární architektury tady můžete obdivovat stálou expozici uměleckých děl Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, aktuální  expozice a výstavu mapující účast Československa a Česka na Všeobecných světových výstavách EXPO. Český pavilon tím prakticky prokázal udržitelnost modulární výstavby.

Víte, že...
…vizovická firma Koma Modular spolupracuje i na přípravě českého pavilonu pro celosvětovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji, která by se kvůli pandemii koronaviru měla uskutečnit v odloženém termínu od 1. října 2021 do 31. března 2022? Podílí se na stavbě modulárního systému S.A.W.E.R. což je zařízení, které jako technologické jádro českého pavilonu dokáže zcela autonomně, za pomoci sluneční energie vyrábět vodu ze vzduchu a tím kultivovat poušť.
...tématem EXPO 2020 bude „Spojování myslí, vytváření budoucnosti“, s podtématy „Udržitelnost, mobilita a příležitost“?

EXPO 2020 v Dubaji

Zdroje: http://www.pavilon-expo2015.cz/; https://www.czexpo.com; https://www.koma-modular.cz/

Foto: www.topzine.cz; http://www.pavilon-expo2015.cz/; https://www.czexpo.com

          

     

    

           

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu