Na výstavu? Do kasáren!

04.01.2021

Vojenská škola tady byla už za Rakouska-Uherska, počátkem 30. let minulého století ve zdejší Československé vojenské akademii vyučoval maďarštinu i pozdější prezident Ludvík Svoboda. V současné době má v Hranicích na Moravě svou základnu 7. mechanizovaná brigáda Armády ČR, zvaná „Dukelská“. Nejsilnější jednotka naší armády je s hranickou posádkou spjata od svého vzniku v roce 1994, o deset let později sem přenesla i své velitelství.

Stálá expozice, otevřená v kasárnách roce 2018, mapuje historii posádky od dob rakouského mocnářství po současnou úlohu brigády. Na pozadí této historie přibližuje i významné události v dějinách naší republiky. Návštěvník se dozví, jak se příslušníků posádky dotýkaly vznik Československa, Mnichovská dohoda, komunistický převrat v roce 1948, vpád sovětských vojsk o dvacet let později nebo rozdělení republiky v roce 1993.

Kromě panelů s texty a fotografiemi výstava zahrnuje cenné exponáty. Nejhodnotnější je původní požární sud, objevený na půdě kasáren. Spatříte zde i několikatunovou houfnici vzor 38/74 s ráží 122 milimetry, kterou kvůli její velikosti bylo nutné nejprve rozebrat a uvnitř opět složit. Zajímavé svědectví doby představují nástěnky, jejichž zadní strany tvoří původními výstřižky, texty, slogany nebo celé články a dobové fotografie z období socialismu.

Závěrečná část expozice je věnována historii a současnosti 7. mechanizované brigády. Kromě jiného popisuje nasazení příslušníků brigády v zahraničních operacích. Mezi exponáty z Afghánistánu spatříte střepiny z raket, jež dopadly na tamní základnu, nebo kroniky z jednotlivých misí na Balkáně.

Přístup do expozice je v místě bočního vstupu do Zrcadlového sálu, přibližně 100 metrů od hlavního vchodu do budovy velitelství.

7mb.army.cz

Zdroje: www.vhu.cz; www.hranicky-denik.cz; www.kudyznudy.cz; www.zenysro.cz

Foto: www.vhu.cz 

          

          

« Zpět

NovinkyBaťovský Zlín v barvách

22.01.2021

Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích.  číst více

Valašská Eiffelovka

22.01.2021

Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více

Do moře. Ale kterého?

21.01.2021

Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří.   číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu