Na výstavu? Do kasáren!

04.01.2021

Vojenská škola tady byla už za Rakouska-Uherska, počátkem 30. let minulého století ve zdejší Československé vojenské akademii vyučoval maďarštinu i pozdější prezident Ludvík Svoboda. V současné době má v Hranicích na Moravě svou základnu 7. mechanizovaná brigáda Armády ČR, zvaná „Dukelská“. Nejsilnější jednotka naší armády je s hranickou posádkou spjata od svého vzniku v roce 1994, o deset let později sem přenesla i své velitelství.

Stálá expozice, otevřená v kasárnách roce 2018, mapuje historii posádky od dob rakouského mocnářství po současnou úlohu brigády. Na pozadí této historie přibližuje i významné události v dějinách naší republiky. Návštěvník se dozví, jak se příslušníků posádky dotýkaly vznik Československa, Mnichovská dohoda, komunistický převrat v roce 1948, vpád sovětských vojsk o dvacet let později nebo rozdělení republiky v roce 1993.

Kromě panelů s texty a fotografiemi výstava zahrnuje cenné exponáty. Nejhodnotnější je původní požární sud, objevený na půdě kasáren. Spatříte zde i několikatunovou houfnici vzor 38/74 s ráží 122 milimetry, kterou kvůli její velikosti bylo nutné nejprve rozebrat a uvnitř opět složit. Zajímavé svědectví doby představují nástěnky, jejichž zadní strany tvoří původními výstřižky, texty, slogany nebo celé články a dobové fotografie z období socialismu.

Závěrečná část expozice je věnována historii a současnosti 7. mechanizované brigády. Kromě jiného popisuje nasazení příslušníků brigády v zahraničních operacích. Mezi exponáty z Afghánistánu spatříte střepiny z raket, jež dopadly na tamní základnu, nebo kroniky z jednotlivých misí na Balkáně.

Přístup do expozice je v místě bočního vstupu do Zrcadlového sálu, přibližně 100 metrů od hlavního vchodu do budovy velitelství.

7mb.army.cz

Zdroje: www.vhu.cz; www.hranicky-denik.cz; www.kudyznudy.cz; www.zenysro.cz

Foto: www.vhu.cz 

          

          

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu