Na Sluneční stezce

10.03.2021

Stezka představuje neotřelou výzvu k procházce, objevování a poznávání různých míst Poruby, která jsou příjemná k pobytu venku a ke společnému setkávání. Zároveň se zde propojují dva důležité fenomény dnešní doby: měření času, na kterém je naše společnost závislá, a návrat k přírodním zdrojům – využití Slunce a stínu.

Šestero slunečních hodin najdete je v nejhezčích koutech městského obvodu, například na Havlíčkově náměstí, v Zámeckém parku, ve Francouzské ulici poblíž volného výběhu pro psy nebo v Novém Pustkovci naproti základní umělecké škol. Každé z nich fungují na jiném principu, některé zdobí originální skleněné vitráže, takže jsou i uměleckým dílem zkrášlujícím veřejný prostor.

Tak třeba analematické sluneční hodiny pomáhají určit čas na základě azimutu Slunce a ukazují pravý sluneční čas pro Ostravu-Porubu. Podle aktuálního data se postavíte na osu datové stupnice a díváte se ve směru vašeho stínu. Podle polohy mezi časovými značkami vidíte, jaký je pravý sluneční čas. Na tabulce časových odchylek si pro konkrétní datum zjistíte, kolik minut musíte odečíst od vámi zjištěného pravého slunečního času, abyste získali čas středoevropský. Pokud platí letní čas, musíte přičíst ještě jednu hodinu.

Všechna místa Sluneční stezky jsou pohodlně dostupná pěšky i na kole, s kočárkem i invalidním vozíkem. Hodiny mohou sloužit také jako učební pomůcky například pro názorné vyučování kapitol z fyziky a zeměpisu.

Zdroje: https://poruba.ostrava.cz; https://www.kudyznudy.cz

Foto: https://www.kudyznudy.cz; https://www.ostravainfo.cz

          

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu