Na křídlech bojových vzpomínek

30.10.2020

Letadlo v životní velikosti si můžete prohlédnout při průjezdu Sudicemi na Opavsku. Na podstavci se v centru obce vyjímá cvičný proudový letoun L-29 Delfín, jeden z nejvýraznějších úspěchů československého poválečného letectví. Díky solidní konstrukci, výborným letovým vlastnostem, spolehlivosti a snadné obsluze se stal základním cvičným typem nejen u nás, ale i v mnoha zemích Evropy, Asie a Afriky.

Je to v pořadí druhé letadlo, patřící k pamětihodnostem slezské obce. V roce 1965, u příležitosti 20. výročí osvobození, se na stejném místě usadil sovětský výcvikový letoun JAK-11. V továrně LET v Kunovicích u Uherského Hradiště ho v 50. letech vyráběli licenčně pod označením C-11. Možná proto si tamní aeroklub přál získat původní „jakovlev“ do svých muzejních sbírek, a Sudicím náhradou nabídl náš „delfín“.

Jiný originální památník spatříte v Příboře na Novojičínsku. Proudová stíhačka MIG-15, jež se proslavila zejména v leteckých bitvách korejské války, stála od roku 1976 na betonových podstavcích u hlavní silnice v centru města. Snad  to měla být upomínka na vojenské letiště v nedalekém Mošnově, kde pracovalo mnoho zdejších obyvatel. Letadlo však postupně chátralo a radnice dokonce uvažovala o jeho odstranění.

Jeho neblahý osud se ale nenaplnil. Naopak, stíhačka po důkladné rekonstrukci nabyla svou původní podobu, navíc se stala dominantou Památníku československých letců, zbudovaného podle projektu Ing. arch. Jaromíra Jančíka. Nový památník měl premiéru 11. listopadu 2004 u příležitosti Dne veteránů. Letecký krasavec stojí na podstavci, připomínajícím obří kornout, jehož plášť slouží jako informační tabule. Kromě technických parametrů MIGu-15 jsou na něm i jména příborských účastníků 2. světové války, bojujících v řadách britské RAF. Dále zde najdete jména příslušníků  poválečného 8. stíhacího a 1. dopravního pluku, kteří během služby na mošnovském letišti ztratili své životy.

www.obecsudice.cz; www.pribor.eu

Zdroje: www.obecsudice.cz; www.nacestu.cz

Foto: www.nacestu.cz; www.turistika.cz; www.svazletcupribor.cz   

          

          

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu