Muzeum „u červeného kohouta“

19.10.2020

 Ze secesní budovy, k níž na počátku nového milénia přibyla moderní přístavba, kdysi vyjížděli k zásahům členové německého sboru dobrovolných hasičů. Nyní tady můžete nahlédnout do historie požární ochrany, vývoje technických prostředků a činnosti hasičů.

Spatříte například sběratelské modely aut, techniky a nášivek, ale i modely požáru hotelu, dopravní nehody vlakové soupravy převážející chemické látky, požáru důlních prostor nebo autonehody v tunelu. V historické části najdete sošky hasičského patrona, svatého Floriána, dále uniformy, přilby, signálky, sirény, prapor a dobové dokumenty, pozvánky a cvičební řády. K nejzajímavějším exponátům patří velmi vzácná slavnostní hasičská velitelská šavle a ozubený tesák.

V kinosále s velkoplošnou projekcí můžete zhlédnout filmy natočené při skutečných zásazích hasičů. Také navštívíte pracoviště simulující spolupráci integrovaného záchranného systému při řešení mimořádných událostí. Uvidíte ukázku záchrany lidí při dopravní nehodě za použití moderní techniky, práci hasičů-lezců ve výšce i nad hloubkou. V úvodu slibovanou likvidaci požáru v 19. století si vyzkoušíte v expozici věnované vzniku a vývoji hasičské techniky, především stříkaček, které od hasičských kbelíků postoupily přes ruční a koněspřežné až k motorovým.

www.hzsmsk.cz 

Zdroj a foto: Hasičské muzeum města Ostravy

          

    

      

   

« Zpět

Novinky„Zamordována Tatarem pohanem...”

23.02.2021

Nepatří sice k největším a nejkrásnějším svého druhu, zato známe dobu jeho vzniku a smutný... číst více

Mlýn s pohnutým osudem

22.02.2021

Kde nebylo dost vody, snažili se lidé zapřáhnout jiného pomocníka. Třeba vítr...  číst více

Železnice s úzkou stopou

19.02.2021

Drží několik primátů. Kromě jiného je jedinou úzkorozchodnou tratí v historickém Českém Slezsku... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu