Muzeum „u červeného kohouta“

19.10.2020

 Ze secesní budovy, k níž na počátku nového milénia přibyla moderní přístavba, kdysi vyjížděli k zásahům členové německého sboru dobrovolných hasičů. Nyní tady můžete nahlédnout do historie požární ochrany, vývoje technických prostředků a činnosti hasičů.

Spatříte například sběratelské modely aut, techniky a nášivek, ale i modely požáru hotelu, dopravní nehody vlakové soupravy převážející chemické látky, požáru důlních prostor nebo autonehody v tunelu. V historické části najdete sošky hasičského patrona, svatého Floriána, dále uniformy, přilby, signálky, sirény, prapor a dobové dokumenty, pozvánky a cvičební řády. K nejzajímavějším exponátům patří velmi vzácná slavnostní hasičská velitelská šavle a ozubený tesák.

V kinosále s velkoplošnou projekcí můžete zhlédnout filmy natočené při skutečných zásazích hasičů. Také navštívíte pracoviště simulující spolupráci integrovaného záchranného systému při řešení mimořádných událostí. Uvidíte ukázku záchrany lidí při dopravní nehodě za použití moderní techniky, práci hasičů-lezců ve výšce i nad hloubkou. V úvodu slibovanou likvidaci požáru v 19. století si vyzkoušíte v expozici věnované vzniku a vývoji hasičské techniky, především stříkaček, které od hasičských kbelíků postoupily přes ruční a koněspřežné až k motorovým.

www.hzsmsk.cz 

Zdroj a foto: Hasičské muzeum města Ostravy

          

    

      

   

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu