Muzeum na nádraží

15.10.2020

Je to místo plné nostalgických vzpomínek na více či méně vzdálenou historii „modré armády“. Kromě listinných a fotografických dokumentů zde spatříte model košového návěstidla, telefonní ústředny a jiná zabezpečovací a sdělovací zařízení i pomůcky, které kdysi používali železniční zaměstnanci.

Vaší pozornosti by neměly uniknout ani historický kilometrovník s číslem 265 z bývalé Severní dráhy císaře Ferdinanda a prvorepubliková dopravní kancelář. Ti zvídavější si mohou na trenažeru vyzkoušet řízení vlaku – ovšem pozor, zájem bývá veliký!

Mezi unikáty patří řídicí a zároveň stavědlový přístroj výpravčího typu Einheit z roku 1938. Donedávna fungoval v železniční stanici Brantice na Krnovsku a byl poslední svého druhu v Česku. Náležitě hrdí jsou tady i na přejezdový zvon z Košicko-bohumínské dráhy, který se ovládal ručně taháním za táhlo.

O patro výše můžete zhlédnout tematické výstavy. Momentálně je to výstava ke 150. výročí zahájení provozu na Košicko-bohumínské dráze, která bude k vidění do jara 2021. Když vyjdete na perón, za kolejemi (přes ně ale nepřecházejte!) uvidíte rekonstruované unikátní stavědlo z roku 1905 – jedinečnou stavební památku z doby budování Severní dráhy císaře Ferdinanda. Ve venkovní expozici se vyjímá parní lokomotiva řady 310.001 z roku 1883, přezdívaná Kafemlejnek. Fandové železniční historie ji postavili na 100 let starých kolejích, uchycených k pražcům starými hřeby.

www.zmms.cz

Zdroj a foto: Železniční muzeum moravskoslezské

          

   

     

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu