Muzeum na nádraží

15.10.2020

Je to místo plné nostalgických vzpomínek na více či méně vzdálenou historii „modré armády“. Kromě listinných a fotografických dokumentů zde spatříte model košového návěstidla, telefonní ústředny a jiná zabezpečovací a sdělovací zařízení i pomůcky, které kdysi používali železniční zaměstnanci.

Vaší pozornosti by neměly uniknout ani historický kilometrovník s číslem 265 z bývalé Severní dráhy císaře Ferdinanda a prvorepubliková dopravní kancelář. Ti zvídavější si mohou na trenažeru vyzkoušet řízení vlaku – ovšem pozor, zájem bývá veliký!

Mezi unikáty patří řídicí a zároveň stavědlový přístroj výpravčího typu Einheit z roku 1938. Donedávna fungoval v železniční stanici Brantice na Krnovsku a byl poslední svého druhu v Česku. Náležitě hrdí jsou tady i na přejezdový zvon z Košicko-bohumínské dráhy, který se ovládal ručně taháním za táhlo.

O patro výše můžete zhlédnout tematické výstavy. Momentálně je to výstava ke 150. výročí zahájení provozu na Košicko-bohumínské dráze, která bude k vidění do jara 2021. Když vyjdete na perón, za kolejemi (přes ně ale nepřecházejte!) uvidíte rekonstruované unikátní stavědlo z roku 1905 – jedinečnou stavební památku z doby budování Severní dráhy císaře Ferdinanda. Ve venkovní expozici se vyjímá parní lokomotiva řady 310.001 z roku 1883, přezdívaná Kafemlejnek. Fandové železniční historie ji postavili na 100 let starých kolejích, uchycených k pražcům starými hřeby.

www.zmms.cz

Zdroj a foto: Železniční muzeum moravskoslezské

          

   

     

« Zpět

NovinkyČeský div uprostřed Jeseníků

22.10.2020

Mluví se o ní jako o jednom ze sedmi divů Česka, stojícím po boku takových skvostů, jakými jsou... číst více

Kde klapou stavy a vrní kolovrátek

22.10.2020

Ve staré venkovské chalupě jako by se zastavil čas. V útulné světnici stojí malá kamínka zvaná... číst více

Řemeslo modravého dýmu

21.10.2020

Mostek, kozí brada, krkovka, obkuska, vídeňka nebo uherka... Už jenom opravdový znalec pozná, že... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu