Most starý, a ještě starší

05.01.2021

Svatojánský most protíná řeku Moravu v Litovli na Olomoucku už od roku 1592. A protože zdejším měšťanům se tehdy dobře dařilo, odpovídala tomu i jeho kvalita. Most odolal všem povodním, jež město kdy zasáhly. Především ho ale postavili tak, aby vyhovoval svým uživatelům, kterými byli chodci a koňské povozy. Je zhruba 60 metrů dlouhý, drží ho šest pilířů a v prostřední části je osazen sochou svatého Jana Nepomuckého, která dala mostu jméno.

Za dobu svého trvání prošel mnoha rekonstrukcemi a přestavbami. Naposledy to bylo po povodni z roku 1997, kdy se částečně změnila také jeho podoba. V současné době je most přizpůsoben pěším, cyklistům a jednosměrně i automobilové dopravě. Zároveň představuje významnou technickou pamětihodnost a společně se sochou svatého Jana Nepomuckého je na seznamu našich nemovitých kulturních památek.

Donedávna se odborníci domnívali, že Svatojánský most je nejstarší na Moravě a ve Slezsku. V roce 2014 však archeologové odkryli na nedalekém náměstí Přemysla Otakara jiný, ještě starší funkční kamenný most. Podle jejich odhadů pochází z přelomu 14. a 15. století, mohl by tedy být souputníkem slavnějšího Karlova mostu v Praze. Nově objevený most o délce 8,5 metru a šířce 7 metrů s dochovanou dlažbou se klene jedním obloukem přes mlýnský náhon Nečíz, který je jedním z ramen řeky Moravy. Kromě mostu tady archeologové objevili pozůstatek kamenného základu pranýře z období raného novověku.

www.litovel.eu

Zdroje: www.toulejse.cz; https://www.novinky.cz/

Foto: Daniel Schulz; www.itras.cz; https://search.seznam.cz

           

          

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu