Most starý, a ještě starší

05.01.2021

Svatojánský most protíná řeku Moravu v Litovli na Olomoucku už od roku 1592. A protože zdejším měšťanům se tehdy dobře dařilo, odpovídala tomu i jeho kvalita. Most odolal všem povodním, jež město kdy zasáhly. Především ho ale postavili tak, aby vyhovoval svým uživatelům, kterými byli chodci a koňské povozy. Je zhruba 60 metrů dlouhý, drží ho šest pilířů a v prostřední části je osazen sochou svatého Jana Nepomuckého, která dala mostu jméno.

Za dobu svého trvání prošel mnoha rekonstrukcemi a přestavbami. Naposledy to bylo po povodni z roku 1997, kdy se částečně změnila také jeho podoba. V současné době je most přizpůsoben pěším, cyklistům a jednosměrně i automobilové dopravě. Zároveň představuje významnou technickou pamětihodnost a společně se sochou svatého Jana Nepomuckého je na seznamu našich nemovitých kulturních památek.

Donedávna se odborníci domnívali, že Svatojánský most je nejstarší na Moravě a ve Slezsku. V roce 2014 však archeologové odkryli na nedalekém náměstí Přemysla Otakara jiný, ještě starší funkční kamenný most. Podle jejich odhadů pochází z přelomu 14. a 15. století, mohl by tedy být souputníkem slavnějšího Karlova mostu v Praze. Nově objevený most o délce 8,5 metru a šířce 7 metrů s dochovanou dlažbou se klene jedním obloukem přes mlýnský náhon Nečíz, který je jedním z ramen řeky Moravy. Kromě mostu tady archeologové objevili pozůstatek kamenného základu pranýře z období raného novověku.

www.litovel.eu

Zdroje: www.toulejse.cz; https://www.novinky.cz/

Foto: Daniel Schulz; www.itras.cz; https://search.seznam.cz

           

          

« Zpět

NovinkyBaťovský Zlín v barvách

22.01.2021

Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích.  číst více

Valašská Eiffelovka

22.01.2021

Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více

Do moře. Ale kterého?

21.01.2021

Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří.   číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu