08.02.2019
Počátky masopustu a masopustních obchůzek je třeba hledat v předkřesťanském kultu zimního slunovratu. Původně šlo o pohanské svátky - antické slavnosti, což je jeden z nejvýznamnějších a nejradostnějších svátků římského náboženství.
Masopust, fašank, ostatky – řeč je pořád o stejném svátku. Dříve jej provázely magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody, dnes si užijete zejména průvody veselých masek, zabíjačky a spousty dobrot.
Masopust začíná 6.ledna svátkem Tří králů a vrcholí o masopustním pondělí a úterý čtyřicet dní před svátky velikonočními. Tehdy chodí obcemi nebo městy fašankový průvod masek, který končí masopustní zábavou. Posledním dnem tohoto období je Škaredá neboli Popeleční středa, začátek půstu. Masopustní dny tedy trvají až do doby, kdy končí nadvláda zimy a jaro je za dveřmi.
V rožnovském skanzenu bude k vidění originální masopustní průvod z valašské obce Študlov a rožnovské masopustní obchůzky v podání souboru písní a tanců Javořina, zahraje dechová hudba Galička. Masopustní veselí podpoří gorolská gajdošská muzika Bukoń.
Celý areál provoní výrobky řeznických mistrů. Návštěvnici mohou ochutnávat z pestré nabídky zabijačkových výrobků a v laické anketě hlasovat „O nejlepší řeznický stánek“.
20.01.2021
První tahací harmoniku dostal od rodičů v pěti letech. Jiří Sedláček z Litovle na Olomoucku... číst více
19.01.2021
Z cest po Americe se Tomáš Baťa vracel okouzlen velkostavbami. Továrníkův sen postavit mrakodrap... číst více
19.01.2021
Její vznik do značné míry souvisel s hlavním zdrojem obživy většiny obyvatel Bystrické doliny... číst více