29.10.2020
Sochami ho o několik let později nechali vyzdobit až noví vlastníci panství, Marie Františka a Hanuš Leopold z Kufštejna. A protože byli velmi zbožní, rozhodli se rozmístit na něm dvacet soch andělů a svatých, vytesaných do mušlového vápence. Na Moravě nenajdete most, který by se bohatostí sochařské výzdoby tomu náměšťskému vyrovnal.
Na obou předmostích spatříte archanděly Gabriela, Michaela, Rafaela a Anděla od nebeské brány – jejich umístění zřejmě symbolizuje ochranu mostu. Zbývajících šestnáct plastik představuje světce, stojící vždy po dvojicích čelně proti sobě. Jsou mezi nimi například svatý Jan Nepomucký, svatá Anna nebo svatý František.
Dříve byl za autora celého souboru pokládán Josef Winterhalter. Později ale vyšlo najevo, že vytvořil pouze osm soch, i když některé další byly zhotoveny podle jeho modelů. Ostatní plastiky pocházejí od autorů především s moravskou působností.
Most v minulosti odolal povodním i ledovým krám. Na sklonku druhé světové války byl podminován, hrozící zkázu se naštěstí podařilo odvrátit. Prošel také několika opravami. Zatím poslední rekonstrukce začala v září 2020 a má trvat déle než rok. Stav soch posuzují restaurátoři, kteří určí, které se budou moci vrátit na most bez jejich zásahu, kolik z nich bude nutné restaurovat a které bude nutné nahradit novými.
Zdroje: https://cs.wikipedia.org/; https://vysocina-news.cz/
Foto: www.kudyznudy.cz; https://vysocina-news.cz/
23.02.2021
Nepatří sice k největším a nejkrásnějším svého druhu, zato známe dobu jeho vzniku a smutný... číst více
22.02.2021
Kde nebylo dost vody, snažili se lidé zapřáhnout jiného pomocníka. Třeba vítr... číst více
19.02.2021
Drží několik primátů. Kromě jiného je jedinou úzkorozchodnou tratí v historickém Českém Slezsku... číst více