Léky, prosím!

16.03.2021

Lékárnu U Černého orla najdete v přízemí novorenesančního nárožního domu na Mírovém náměstí v pohraničním městě Vidnavě na Jesenicku. Dům pochází z poloviny 19. století, lékárna se sem přestěhovala v roce 1828, a už tady zůstala. Její historie se ale začala psát ještě o něco dříve, v roce 1789. Podle odborníků je to jediná dosud provozovaná secesní lékárna v Česku!

Dům je tak trochu směsicí stavebních slohů. Kromě „nové renesance“ nese na své fasádě také prvky barokní a secesní. Na první pohled zaujme svou balustrádou a sochami Panacey a Hygie – dcer boha lékařství Asklepia. Fasáda domu obsahuje také prvky barokní i secesní. V interiéru se nacházejí secesní regály a skříň na uchovávání jedů a silně účinných léčiv. Po vzoru vídeňských lékáren je v roce 1910 pořídil  magistr Eugen Frömel.

Lékárna má bohatou historii. Na jejím počátku stojí Johann Sarkander  Bonora, jenž roku 1769 požádal o lékárenskou koncesi a ještě téhož roku povolení získal. Lékárna se nacházela v domě č. 85 a působila pod názvem „biskupsko knížecí dvorní lékárna“. Stále se zhoršující ekonomická situace však Bonoru přinutila lékárnu v roce 1795 zrušit a její vybavení prodat Johannu Reinholdovi, jenž ale o tři roky později zemřel. Lékárna potom ještě několikrát změnila majitele a v roce 1828 byla natrvalo přemístěna na náměstí.

Dům, ve kterém lékárna působí, prošel od roku 1975 několika vlnami oprav a modernizací. Došlo i na renovaci původního, postupně likvidovaného historického vybavení. Po roce 1989 se lékárna vrátila k původnímu názvu U Černého orla a společně s domem přešla do soukromých rukou.

Lékárna Vidnava

Zdroje: https://www.lekarna-vidnava.cz; https://www.kudyznudy.cz; https://www.vidnava.cz

Foto: https://www.lekarna-vidnava.cz 

          

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu