Králův stůl s nádechem mystiky

08.03.2021

Bloku hrubozrnného pískovce o rozměrech zhruba 263 x 187 centimetrů a výšce okolo 1 metru lidé odedávna říkají Králův stůl. Najdete ho kousek od staroslavného Velehradu, přesněji po levé straně silnice z Modré do Zdounek na Uherskohradišťsku, naproti myslivně Nové Dvory. Populární je především tím, že o něm existuje písemná zmínka v listině krále Přemysla Otakara I. z roku 1228. Měl to být hraniční kámen vymezující majetek velehradského kláštera.

Badatelé ze druhé poloviny 19. století  v něm poněkud romanticky viděli takzvaný nastolovací trůn nebo kámen, na němž byli nastolováni králové Velké Moravy. V první polovině 20. století se objevila nová hypotéza, podle níž Králův stůl je megalitická památka, jediná historická obdoba slavného Stonehenge v Česku. Na konci milénia však archeologové dospěli k závěru, že Králův stůl je přírodní útvar, který geologové nazývají „tory". To je označení pro izolované kameny, jež vznikaly za intenzivního zvětrávání ještě v dobách ledových.

Tento kámen byl však nepochybně upraven lidskou rukou. Nebo spíše poničen, neboť počátkem 19. století ho cestáři začali rozbíjet na štěrk pro stavbu místní silnice. Část původního kamene se naštěstí podařilo zachránit. Jeho svrchní část pokrývají rytiny, o nichž dodnes kolují dohady, že by to mohly být fixovací body na postavení pomůcek určených k pozorování východů a západů Slunce, magická znamení nebo znaky podobné starému germánskému či anglosaskému písmu – runám. Současní odborníci se ale přiklánějí k názoru, že značky na kameni nejspíše nejsou nic jiného než rytiny turistů z 19. století, možná i starší. 

Kámen je vyhledávanou turistickou atrakcí. Jeho okolí je upravené a vede jím naučná stezka, jejíž součástí je i Králův stůl.

Zdroje: https://sever.rozhlas.cz; https://www.vychodni-morava.cz; https://www.drobnepamatky.cz

Foto: https://cs.wikipedia.org; https://www.vychodni-morava.cz; https://www.drobnepamatky.cz 

           

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu