Království jemného hedvábí

16.12.2020

Psal se rok 1890, když v Rýmařově na Bruntálsku založili bratři Adolf a Franz Schielovi hedvábnický podnik s názvem Gebrüder Schiel. A protože si potrpěli na kvalitu a byli podnikaví, jejich firma na výrobu kravat, šatovek, brokátů a jiných hedvábnických výrobků se utěšeně rozrůstala.  
Po druhé světové válce stát továrnu jako německý majetek znárodnil a sloučil s dalšími menšími podniky. Hlavní sídlo přenesla do Moravské Třebové na Svitavsku, také se několikrát přejmenovala – na Henap, Brokát a Hedvu. Současná Hedva Český Brokát působí opět v Rýmařově. Vedle výroby zřídila ve svém areálu také expozici mapující její historické „vzestupy a pády“.

Expozice, která je externí součástí městského muzea, vás seznámí s dějinami textilní výroby ve zdejším regionu. Představuje soubory církevních hedvábných brokátů, kněžských ornátů protkávaných zlatem a stříbrem a část produkce rýmařovské továrny.

V roce 2019 se prohlídková trasa rozšířila o expozici s názvem Jak vzniká tkanina. Na působivosti jí přidává zasazení do autentického industriálního prostoru bývalé přípravny s původními sloupy a takzvanými schedovými střešními okny ve tvaru ozubení. Spatříte původní stroje, historické předměty, stavy a současné brokátové výrobky. Z naučných panelů se dozvíte o textilních materiálech a výrobě hedvábí, ale i z čeho se skládá a jak pracuje žakárský stav. Obdivovat můžete také reinstalaci pražské prodejny kravat ve stylu art deco a místnost, jejíž stěny jsou potaženy brokátem. 

https://www.muzeumrymarov.cz/

Zdroje: https://www.muzeumrymarov.cz/; https://www.hedvaceskybrokat.cz/

Foto: https://www.muzeumrymarov.cz/

           

           

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu