16.12.2020
Psal se rok 1890, když v Rýmařově na Bruntálsku založili bratři Adolf a Franz Schielovi hedvábnický podnik s názvem Gebrüder Schiel. A protože si potrpěli na kvalitu a byli podnikaví, jejich firma na výrobu kravat, šatovek, brokátů a jiných hedvábnických výrobků se utěšeně rozrůstala.
Po druhé světové válce stát továrnu jako německý majetek znárodnil a sloučil s dalšími menšími podniky. Hlavní sídlo přenesla do Moravské Třebové na Svitavsku, také se několikrát přejmenovala – na Henap, Brokát a Hedvu. Současná Hedva Český Brokát působí opět v Rýmařově. Vedle výroby zřídila ve svém areálu také expozici mapující její historické „vzestupy a pády“.
Expozice, která je externí součástí městského muzea, vás seznámí s dějinami textilní výroby ve zdejším regionu. Představuje soubory církevních hedvábných brokátů, kněžských ornátů protkávaných zlatem a stříbrem a část produkce rýmařovské továrny.
V roce 2019 se prohlídková trasa rozšířila o expozici s názvem Jak vzniká tkanina. Na působivosti jí přidává zasazení do autentického industriálního prostoru bývalé přípravny s původními sloupy a takzvanými schedovými střešními okny ve tvaru ozubení. Spatříte původní stroje, historické předměty, stavy a současné brokátové výrobky. Z naučných panelů se dozvíte o textilních materiálech a výrobě hedvábí, ale i z čeho se skládá a jak pracuje žakárský stav. Obdivovat můžete také reinstalaci pražské prodejny kravat ve stylu art deco a místnost, jejíž stěny jsou potaženy brokátem.
Zdroje: https://www.muzeumrymarov.cz/; https://www.hedvaceskybrokat.cz/
Foto: https://www.muzeumrymarov.cz/
22.01.2021
Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích. číst více
22.01.2021
Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více
21.01.2021
Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří. číst více