06.01.2021
S myšlenkou spojit komín s věžovým vodojemem a ušetřit tak místo i peníze přišel profesor Otto Intze z německých Cách v 80. letech 19. století. Z Německa se systém „dva v jednom“ rozšířil do dalších zemí a svou popularitu si udržel až do poloviny minulého století. Mimo jiné proto, že kromě zmíněných předností měl i další výhody – zajišťoval potřebný tlak ve vodovodní soustavě, zvyšoval stabilitu komínu za silného větru a voda v rezervoáru se působením spalin z komínu mírně zahřívala, takže nezamrzala.
Po celém Česku se svého času zvedalo okolo 60 takových objektů. Většina z nich už zanikla. Jednu z výjimek, navíc stále funkčních, najdete v Litovli-Nasobůrkách na Olomoucku. Zdejší cihlový komín patří firmě Alibona. V roce 1912 ji pod názvem Litovelská továrna poživatin založil obchodní příručí Petr Hlaváček. Komín i s vodojemem sloužil dříve uhelné kotelně, kterou v roce 1997 nahradila nová kotelna plynová.
Čtyřicetimetrový komín zůstal zachován a vodojem, jehož dno je ve výšce 21 metrů, je i nadále v provozu. Čerpadlo do něj vhání užitkovou vodu z vlastní studny, na odběrná místa v areálu firmy již teče samospádem. Zdrojem pitné vody je vodovodní řad.
Zdroje: www.litovelsko.eu; https://docplayer.cz/18922-Tovarni-kominy-s-vodojemy-ohrozeny-druh.html
Foto: www.litovelsko.eu
22.01.2021
Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích. číst více
22.01.2021
Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více
21.01.2021
Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří. číst více