Kdo nešlape, ten se veze

09.12.2020

Její první plány se objevily po obsazení Československa Německem. Na stavbu s odhadovanými náklady ve výši 3 až 4 miliony korun ale po vypuknutí druhé světové války nebylo dost peněz. Naštěstí svaz lyžařů na konci roku 1939 zadal firmě Wiesner zakázku na levnější a co možná nejrychleji postavenou sedačkovou lanovku. Vést měla z údolí Ráztoky v osmimetrovém širokém průseku po severním svahu na Pustevny. Kvůli očekávanému přílivu turistů zde vznikly i dvě sjezdovky.

Jednolanová visutá dráha měřila 887 metrů a překonávala převýšení 304 metry. Obíhalo na ní 81 jednomístných sedaček vyrobených z dubových prken. Pro uložení lyží měla každá sedačka postranní košík a hák. K přepravě větších zavazadel sloužilo 7 nákladních vozů. V horní stanici se nacházely strojovna i ovládací zařízení., v dolní stanici byl umístěn napínací vrátek.

Navzdory složitým klimatickým podmínkám stavba postupovala velmi rychle kupředu. První zkušební jízda proběhla 3. března 1940, o den později začal pravidelný provoz. Lanovka přišla na 350 tisíc korun, jízdné nahoru činilo 3 koruny.

Roku 1956 zahájily Československé státní dráhy, do jejichž správy lanovky v té době náležely, generální rekonstrukci lanové dráhy na Pustevny. Strojní a elektrická zařízení prošla modernizací, dopravní lano neslo 89 nových sedaček. Při rychlosti 1,7 metru za sekundu se kapacita zvýšila na 321 cestujících za hodinu, jízdní doba se zkrátila na něco málo přes 8 minut. V pravidelném provozu lanovka zůstala do 31. prosince 1982. Za dobu své existence přepravila téměř 6 milionů lidí.

Koncem 70. let bylo rozhodnuto, že původní lanovku nahradí nová dráha. Stavba probíhala v letech 1983–1986, provoz začal 1. ledna 1987. Náklady se vyšplhaly na 12 milionů korun. Šikmá délka nové lanovky činí 1 637 metrů, převýšení je 400 metrů. Na dopravním laně je ve dvacetimetrových rozestupech zavěšeno 162 dvojsedaček. Kapacita je v letních měsících 720 osob za hodinu při rychlosti 2 metry za sekundu, v létě se rychlost zvyšuje na 2,5 metru za sekundu a kapacita na 900 pasažérů za hodinu. Lanovka ročně přepraví přes 200 tisíc lidí.

Zatím poslední výraznou změnou bylo stržení budovy horní stanice pocházející z roku 1937 kvůli jejímu špatnému stavu. Demolice proběhla v roce 2016, o rok později ji nahradila nová budova podle návrhu architekta Kamila Mrvy.

www.lanovka-pustevny.cz

Zdroje: www.infoglobe.cz; www.lanove-drahy.cz; www.lanovka-pustevny.cz  

Foto: www.kudyznudy.cz; www.zajimavamista.cz; www.beskydy.cz; www.ms-dovolena.cz 

          

          

   

« Zpět

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu