Kde se sušilo „zelené zlato“

08.01.2021

Sušárna chmele v Odrlicích, místní části Senice na Hané na Olomoucku, se pyšní několika „nej“ – je nejstarší dochovanou sušárnou chmele, nejvyšší tuzemskou stavbou z nepálených cihel a jedinou památkově chráněnou nemovitostí svého druhu na Moravě a ve Slezsku.

Patrně v 70. letech 19. století ji nechal postavit zemědělec Jan Staroštík, který se do Odrlic přiženil roku 1857 z nedalekých Mezic. Časem se ujal funkce starosty tehdy ještě samostatné obce. Kdy přesně sušárna chmele vznikla, není jisté, ale podle dochovaných zápisků si hospodář jel v roce 1880 do Tršic pro sazenice chmele. Tou dobou pravděpodobně už objekt existoval. Staroštíkova chmelnice se rozprostírala na nedalekém pozemku. Rodina dodávala plodinu do pivovaru v Litovli, jehož předsedou se v září 1900 stal Jan Staroštík mladší.

Chmel se v Odrlicích sušil zprvu takzvanou studenou cestou, proudem čerstvého vzduchu procházejícího štěrbinami ve zdech budovy. Sušárny tohoto typu bývaly obvykle v podkroví obytných statků, nikoliv v samostatném objektu. V roce 1928 nechal Janův syn Metoděj Staroštík přistavět topeniště a začalo se sušit také horkým vzduchem. I to je rarita, neboť sušárny využívající tuto technologii bývaly v novostavbách. V roce 1953 třípodlažní budova z nepálených cihel vyhořela. Byla sice provizorně zastřešena, ale nevhodné stavební úpravy ze 70. let minulého století narušily statiku budovy, která po několik dalších desítek let chátrala.

V roce 2009 ji od původních majitelů koupilo občanské sdružení Aktiv+, které sušárně navrátilo podobu z první poloviny 20. století. V prvním patře objektu vzniklo postupně se rozrůstající muzeum chmelařství a pivovarnictví na Moravě, především na Litovelsku. Fukary, zařízení na drátkování chmele, různé náčiní, fotografie, dokumenty a další exponáty věnovali rodinní příslušníci původních majitelů, místní obyvatelé i lidé z okolních vesnic. Sušárna chmele v Odrlicích se veřejnosti pravidelně otevírá o hodovém víkendu začátkem července, skupinové či individuální prohlídky si však lze domluvit kdykoliv v průběhu roku.

https://aktiv-plus.webnode.cz

Zdroje: https://www.hrady.cz; https://www.denik.cz/regiony/

Foto: František Berger – Deník; www.kudyznudy.cz 

          

« Zpět

NovinkyBaťovský Zlín v barvách

22.01.2021

Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích.  číst více

Valašská Eiffelovka

22.01.2021

Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více

Do moře. Ale kterého?

21.01.2021

Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří.   číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu