Kde se sušilo „zelené zlato“

08.01.2021

Sušárna chmele v Odrlicích, místní části Senice na Hané na Olomoucku, se pyšní několika „nej“ – je nejstarší dochovanou sušárnou chmele, nejvyšší tuzemskou stavbou z nepálených cihel a jedinou památkově chráněnou nemovitostí svého druhu na Moravě a ve Slezsku.

Patrně v 70. letech 19. století ji nechal postavit zemědělec Jan Staroštík, který se do Odrlic přiženil roku 1857 z nedalekých Mezic. Časem se ujal funkce starosty tehdy ještě samostatné obce. Kdy přesně sušárna chmele vznikla, není jisté, ale podle dochovaných zápisků si hospodář jel v roce 1880 do Tršic pro sazenice chmele. Tou dobou pravděpodobně už objekt existoval. Staroštíkova chmelnice se rozprostírala na nedalekém pozemku. Rodina dodávala plodinu do pivovaru v Litovli, jehož předsedou se v září 1900 stal Jan Staroštík mladší.

Chmel se v Odrlicích sušil zprvu takzvanou studenou cestou, proudem čerstvého vzduchu procházejícího štěrbinami ve zdech budovy. Sušárny tohoto typu bývaly obvykle v podkroví obytných statků, nikoliv v samostatném objektu. V roce 1928 nechal Janův syn Metoděj Staroštík přistavět topeniště a začalo se sušit také horkým vzduchem. I to je rarita, neboť sušárny využívající tuto technologii bývaly v novostavbách. V roce 1953 třípodlažní budova z nepálených cihel vyhořela. Byla sice provizorně zastřešena, ale nevhodné stavební úpravy ze 70. let minulého století narušily statiku budovy, která po několik dalších desítek let chátrala.

V roce 2009 ji od původních majitelů koupilo občanské sdružení Aktiv+, které sušárně navrátilo podobu z první poloviny 20. století. V prvním patře objektu vzniklo postupně se rozrůstající muzeum chmelařství a pivovarnictví na Moravě, především na Litovelsku. Fukary, zařízení na drátkování chmele, různé náčiní, fotografie, dokumenty a další exponáty věnovali rodinní příslušníci původních majitelů, místní obyvatelé i lidé z okolních vesnic. Sušárna chmele v Odrlicích se veřejnosti pravidelně otevírá o hodovém víkendu začátkem července, skupinové či individuální prohlídky si však lze domluvit kdykoliv v průběhu roku.

https://aktiv-plus.webnode.cz

Zdroje: https://www.hrady.cz; https://www.denik.cz/regiony/

Foto: František Berger – Deník; www.kudyznudy.cz 

          

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu