02.11.2020
Zdejší exponáty přibližují historickou úpravu zlaté rudy drcením a mletím. V horním stavení je instalována stoupa na drcení rudy, ve spodním je mlýn. Úprava drcením a mletím umožňovala, aby se volné zlato z rostlé skály dalo rýžovat, podobně jako zlato z náplavů. Ve zlatohorských rudách však většina zlata byla vázána, zvláště na pyrit. Proto se muselo dále zpracovávat v hutích.
Funkční repliku tavicí pece najdete v jižní části areálu zlatorudných mlýnů. Venkovní krytá část představuje tavírnu, uvnitř je pracovní síň se skladem a měchy vyrobenými z kůže a dřevěných prvků. Pomocí lidské síly vháněly vzduch do tavicí pece. Všechna zařízení a exponáty jsou plně funkční a jejich provoz vám obsluha ráda předvede. Případně si ve skanzenu můžete zapůjčit pánve a rýžování zlata si vlastnoručně vyzkoušet.
Kdo by si na rýžování netroufal, může se alespoň projít po naučné stezce nazvané Údolí ztracených štol. Kromě jiného vás zavede k dřevěné replice strážní věže, která je přístupná a slouží jako vyhlídka, i na místo, kde voda v původním středověkém náhonu „teče do kopce“.
Zdroje: www.jeseniky.net/zlatorudne-mlyny; www.zlatehory.cz; www.krajpokladu.cz
Foto: www.krajpokladu.cz
23.02.2021
Nepatří sice k největším a nejkrásnějším svého druhu, zato známe dobu jeho vzniku a smutný... číst více
22.02.2021
Kde nebylo dost vody, snažili se lidé zapřáhnout jiného pomocníka. Třeba vítr... číst více
19.02.2021
Drží několik primátů. Kromě jiného je jedinou úzkorozchodnou tratí v historickém Českém Slezsku... číst více