Kde se měnil proud

02.02.2021

Historie elektrické dopravy v Opavě se začala psát v roce 1905, kdy na trasu mezi Horním náměstím a pozdějším kinem Alhambra v části Kateřinky vyjela rychlostí 12 kilometrů za hodinu první tramvaj. I když od 50. let minulého století kvůli havarijnímu stavu kolejí začaly tramvaje nahrazovat trolejbusy, které se staly symbolem zdejší městské dopravy, jedno bylo zapotřebí stále – elektřina.

U první vozovny v Krnovské ulici byla v letech 1903–1904 postavena industriální budova městské parní elektrárny, jež měnila střídavé napětí na potřebné stejnosměrné. S postupným rozšiřováním sítě městské dopravy vznikla potřeba umístit měnírnu elektrického proudu blíže centru města. V roce 1929 proto na Rybím trhu v prostoru za bývalým Mariánským ústavem vznikla podle projektu Ericha Geldnera jednoduchá funkcionalistická železobetonová stavba s cihlovými výplněmi a břízolitovou omítkou.

Původní transformátory, rtuťové usměrňovače a rychlovypínače, vyrobené v roce 1905 berlínskou firmou AEG, sem byly přemístěny z Krnovské ulice. Dodnes je toto technické vybavení kompletně dochované, stejně jako většina stavebních a provozních prvků a detailů budovy.

Princip měnírny spočíval v napojení přívodu 22 kV na sběrnice a do hlavního vypínače na transformátor. Z něj byly napájeny usměrňovací šestianodové rtuťové baňky AEG 600V/250A s jehlovým zapalováním a rozvaděčem, uspořádané do dvou řad po čtyřech. Stejnosměrné napětí 600 V dále pokračovalo k jednotlivým úsekům, jak dokládají dochované štítky s názvy ulic.

Měnírna fungovala bez větších obtíží nepřetržitě do roku 1985, kdy byly vybudovány dvě nové měnírny, nejprve v Čajkovského ulici a posléze v ulici Kylešovské. Budova patří mezi nejzajímavější technické památky v Opavě. Zároveň je českým unikátem, a proto je od roku 1990 zapsána v seznamu státem chráněných památek. Pro veřejnost je ale nepřístupná, s výjimkou významných událostí a návštěv, předem objednaných ve zdejším turistickém informačním centru. 

Hlavní stránka | Statutární město Opava

Zdroje: https://www.opava-city.cz; https://www.historickasidla.cz  

Foto: www.opavsky.denik.cz; https://www.historickasidla.cz  

           

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu