Jménem zákona!

08.01.2021

Dům, jehož nejstarší části jsou raně barokní, postavili patrně na konci 16. století. Už tehdy sloužil jako šatlava nebo též šerhovna. A proto i ulice, ve které se nachází, se v roce 1610 nazývala Šerhovní. Soudci v jeho zdech celá staletí vynášeli rozsudky nad hříšníky z města a okolí, kteří zde zároveň byli vězněni. Poslední arestanti odsud odešli v roce 1945.

Jejich přítomnost připomínají dochované malby ze 2. poloviny 18. století a množství nápisů a vrypů, které byly během rekonstrukce v letech 2009 a 2010 citlivě zrestaurovány. Zajímavostí je nápis v azbuce z roku 1944, památka na pobyt sovětského válečného zajatce. Překlady vybraných nápisů a vzkazů si návštěvníci mohou přečíst v jednotlivých celách. Doložit lze také pobyt sestřeleného amerického letce.

Muzejní expozice mapuje vývoj soudnictví a vězeňství na Uničovsku od středověku do počátku 20. století. Spatříte v ní dobové trestní zákoníky a rejstříky, protokoly hnanců nebo originály a repliky mučicích nástrojů, okovy, modlitební a pracovní knížky, policejní pouta, četnický bodák a evidenční karty prostitutek.

Opomenuty nejsou ani sociálně patologické jevy tehdejší (a vlastně i současné) společnosti – prostituce, hazard a alkoholismus. Represivní složky z Rakousko-Uherska připomínají dobová uniforma, šavle a vojenské odznaky a vyznamenání četníků. Navštívit můžete také zadní dvorek, kde se pod dohledem dozorců procházeli vězni, temnou kobku a jejího obyvatele. Nahlédnete i do místnosti strážných, pozdravíte se s velitelem Šatlavy a také s obyvatelkou jedné z osmi cel. Zajímavostí je dochovaná vězeňská kaple, kde měli delikventi v rámci své nápravy zpytovat svědomí.

http://www.muzeumunicov.cz

Zdroje: http://www.muzeumunicov.cz; www.turistika.cz

Foto: www.turistika.cz; www.kudyznudy.cz 

          

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu