Jménem zákona!

08.01.2021

Dům, jehož nejstarší části jsou raně barokní, postavili patrně na konci 16. století. Už tehdy sloužil jako šatlava nebo též šerhovna. A proto i ulice, ve které se nachází, se v roce 1610 nazývala Šerhovní. Soudci v jeho zdech celá staletí vynášeli rozsudky nad hříšníky z města a okolí, kteří zde zároveň byli vězněni. Poslední arestanti odsud odešli v roce 1945.

Jejich přítomnost připomínají dochované malby ze 2. poloviny 18. století a množství nápisů a vrypů, které byly během rekonstrukce v letech 2009 a 2010 citlivě zrestaurovány. Zajímavostí je nápis v azbuce z roku 1944, památka na pobyt sovětského válečného zajatce. Překlady vybraných nápisů a vzkazů si návštěvníci mohou přečíst v jednotlivých celách. Doložit lze také pobyt sestřeleného amerického letce.

Muzejní expozice mapuje vývoj soudnictví a vězeňství na Uničovsku od středověku do počátku 20. století. Spatříte v ní dobové trestní zákoníky a rejstříky, protokoly hnanců nebo originály a repliky mučicích nástrojů, okovy, modlitební a pracovní knížky, policejní pouta, četnický bodák a evidenční karty prostitutek.

Opomenuty nejsou ani sociálně patologické jevy tehdejší (a vlastně i současné) společnosti – prostituce, hazard a alkoholismus. Represivní složky z Rakousko-Uherska připomínají dobová uniforma, šavle a vojenské odznaky a vyznamenání četníků. Navštívit můžete také zadní dvorek, kde se pod dohledem dozorců procházeli vězni, temnou kobku a jejího obyvatele. Nahlédnete i do místnosti strážných, pozdravíte se s velitelem Šatlavy a také s obyvatelkou jedné z osmi cel. Zajímavostí je dochovaná vězeňská kaple, kde měli delikventi v rámci své nápravy zpytovat svědomí.

http://www.muzeumunicov.cz

Zdroje: http://www.muzeumunicov.cz; www.turistika.cz

Foto: www.turistika.cz; www.kudyznudy.cz 

          

« Zpět

NovinkyBaťovský Zlín v barvách

22.01.2021

Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích.  číst více

Valašská Eiffelovka

22.01.2021

Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více

Do moře. Ale kterého?

21.01.2021

Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří.   číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu