Jednou jsi nahoře, jednou (v) dole

14.01.2021

Rozprostírá se na úpatí vrchu Landek při soutoku Odry a Ostravice v Ostravě. Takzvaný Landek Park má rozlohu 10 hektarů, což z něj činí největší muzejní areál v Česku. Zároveň je to jediné místo v kdysi hornickém městě, kde můžete sfárat těžní klecí do důlní sloje. V tomto případě se jedná o bývalý důl Anselm, vůbec nejstarší šachty ve městě, v níž „černé zlato“ těžilo už v roce 1830.

Návštěva Landek Parku vám umožní poznat cestu horníka od příchodu na šachtu, přes unikátní fárání do dolu až po poznání jednotlivých pracovních činnosti v dole. Podzemní expozice zahrnuje 250 metrů důlních chodeb, imitace důlních pracovišť i štoly z první poloviny 19. století.

V nejhistoričtější části – v originální štole Albert – se dozvíte kromě jiného o práci koní v podzemí. Expozici vévodí model koně s polodřevěným povozem a vodičem v dobovém oblečení. Tito koníci byli nedílnou součástí dopravy nejen uhlí, ale i materiálu v dole a sloužili až do zavedení důlních lokomotiv. Poslední kůň sloužil v Dole Bezruč do roku 1945.

Na povrchu si lze prohlédnout expozice věnované báňskému záchranářství, báňské razicí a dobývací technice, historii důlní dopravy a dějinám zdejšího osídlení. Spatříte zde speciální velkokapacitní vozy na přepravu uhlí, používané dříve na Dole Paskov, nebo takzvaný podbíjecí stroj, který pomáhal havířům při instalaci a opravách kolejového svršku v dole.

Vše si můžete osahat a potěžkat – pokud ovšem uzvednete například zařízení, s nímž se horníci lopotí v podzemí, aby vyztužili uhelnou sloj. V chodu uvidíte pluh, kterým se uhlí dobývá. Muzeem vás provedou vysloužilí horníci. Používají mluvu starých havířů a skvěle tak dotvářejí atmosféru. Děti se mohou proplížit cvičnou dráhou pro důlní záchranáře a vyzkoušet, jak náročné je pohybovat se v zasypaných štolách.

Víte, že...
…oblast Landeku byla poprvé osídlena už před zhruba 30 tisíci lety? V témže období zdejší pravěcí obyvatelé poprvé použili uhlí.
…lokalita proslula je známá i z pohledu geologie, archeologie, historie a přírodovědy? Právě odsud pochází světoznámý unikátní nález Landecké Venuše – 46 milimetrů vysokého torza ženy, vyřezaného z krevele. Nález z roku 1953 představuje jedinou štíhlou Venuši v Evropě. Její historická hodnota si v ničem nezadá s mnohem známější Věstonickou Venuší. Soška z Landeku pravděpodobně zobrazuje tělo mladé dívky na počátku těhotenství. Nemá hlavu a odborníci se domnívají, že ji nikdy neměla. Originál je uložen ve sbírkách Archeologického ústavu v Brně. 
...v areálu Hornického muzea Landek vzniká betonový mamut Bruno, jehož základem je důlní vozík bez koleček? Tvůrcem chobotnatce v životní velikosti, částečně sedícího v obří díře, je bývalý havíř Miloš Schaffelhofer, který zde s pomocí svých kamarádů buduje galerii pravěkých tvorů a diorám. Zhotovil například pračlověka, mamutí mládě, model Petřkovické Venuše nebo se částečně podílel na výrobě a instalaci důlního koně v podzemí muzea. Nový model o hmotnosti zhruba 12 tun má být hotov do léta 2021.

www.landekpark.cz

Zdroje: www.kudyznudy.cz; www.landekpark.cz

Foto: www.kudyznudy.cz; www.landekpark.cz

           

           

« Zpět

NovinkyBaťovský Zlín v barvách

22.01.2021

Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích.  číst více

Valašská Eiffelovka

22.01.2021

Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více

Do moře. Ale kterého?

21.01.2021

Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří.   číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu