Jednou jsi nahoře, jednou (v) dole

14.01.2021

Rozprostírá se na úpatí vrchu Landek při soutoku Odry a Ostravice v Ostravě. Takzvaný Landek Park má rozlohu 10 hektarů, což z něj činí největší muzejní areál v Česku. Zároveň je to jediné místo v kdysi hornickém městě, kde můžete sfárat těžní klecí do důlní sloje. V tomto případě se jedná o bývalý důl Anselm, vůbec nejstarší šachty ve městě, v níž „černé zlato“ těžilo už v roce 1830.

Návštěva Landek Parku vám umožní poznat cestu horníka od příchodu na šachtu, přes unikátní fárání do dolu až po poznání jednotlivých pracovních činnosti v dole. Podzemní expozice zahrnuje 250 metrů důlních chodeb, imitace důlních pracovišť i štoly z první poloviny 19. století.

V nejhistoričtější části – v originální štole Albert – se dozvíte kromě jiného o práci koní v podzemí. Expozici vévodí model koně s polodřevěným povozem a vodičem v dobovém oblečení. Tito koníci byli nedílnou součástí dopravy nejen uhlí, ale i materiálu v dole a sloužili až do zavedení důlních lokomotiv. Poslední kůň sloužil v Dole Bezruč do roku 1945.

Na povrchu si lze prohlédnout expozice věnované báňskému záchranářství, báňské razicí a dobývací technice, historii důlní dopravy a dějinám zdejšího osídlení. Spatříte zde speciální velkokapacitní vozy na přepravu uhlí, používané dříve na Dole Paskov, nebo takzvaný podbíjecí stroj, který pomáhal havířům při instalaci a opravách kolejového svršku v dole.

Vše si můžete osahat a potěžkat – pokud ovšem uzvednete například zařízení, s nímž se horníci lopotí v podzemí, aby vyztužili uhelnou sloj. V chodu uvidíte pluh, kterým se uhlí dobývá. Muzeem vás provedou vysloužilí horníci. Používají mluvu starých havířů a skvěle tak dotvářejí atmosféru. Děti se mohou proplížit cvičnou dráhou pro důlní záchranáře a vyzkoušet, jak náročné je pohybovat se v zasypaných štolách.

Víte, že...
…oblast Landeku byla poprvé osídlena už před zhruba 30 tisíci lety? V témže období zdejší pravěcí obyvatelé poprvé použili uhlí.
…lokalita proslula je známá i z pohledu geologie, archeologie, historie a přírodovědy? Právě odsud pochází světoznámý unikátní nález Landecké Venuše – 46 milimetrů vysokého torza ženy, vyřezaného z krevele. Nález z roku 1953 představuje jedinou štíhlou Venuši v Evropě. Její historická hodnota si v ničem nezadá s mnohem známější Věstonickou Venuší. Soška z Landeku pravděpodobně zobrazuje tělo mladé dívky na počátku těhotenství. Nemá hlavu a odborníci se domnívají, že ji nikdy neměla. Originál je uložen ve sbírkách Archeologického ústavu v Brně. 
...v areálu Hornického muzea Landek vzniká betonový mamut Bruno, jehož základem je důlní vozík bez koleček? Tvůrcem chobotnatce v životní velikosti, částečně sedícího v obří díře, je bývalý havíř Miloš Schaffelhofer, který zde s pomocí svých kamarádů buduje galerii pravěkých tvorů a diorám. Zhotovil například pračlověka, mamutí mládě, model Petřkovické Venuše nebo se částečně podílel na výrobě a instalaci důlního koně v podzemí muzea. Nový model o hmotnosti zhruba 12 tun má být hotov do léta 2021.

www.landekpark.cz

Zdroje: www.kudyznudy.cz; www.landekpark.cz

Foto: www.kudyznudy.cz; www.landekpark.cz

           

           

« Zpět

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu