I tma je přírodní bohatství, tvrdí Libor Lenža

02.07.2020

Najít místo, odkud lze za bezoblačných nocí pozorovat oblohu posetou hvězdami, je kvůli narůstajícímu světelnému smogu stále těžší. Své o tom vědí i pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí a jejich kolegové z Krajské hvězdárny v Žilině, kteří společný projekt postavili na hledání právě takových lokalit. Ředitele valašskomeziříčské hvězdárny Libora Lenži jsme se zeptali:

Proč jste se rozhodli představit česko-slovenské příhraničí jako místo, kde lze relativně nerušeně pozorovat oblohu?
Vedla nás k tomu myšlenka, že zdejší oblast je vcelku řídce osídlená a není v ní mnoho zdrojů světla. Při našich toulkách a terénním pozorování astronomických úkazů jsme si uvědomili, že i tma je součástí přírodního bohatství tohoto regionu. A že bychom to měli dát vědět veřejnosti, která sem přijíždí, i místním obyvatelům.

V čem projekt spočíval? 
Nejprve jsme jezdili po regionu a navštěvovali horská místa, pořizovali fotografie a zjišťovali, jaká je tam infrastruktura pro cestovní ruch a turistiku. Ze získaných snímků a dat jsme sestavili brožuru s názvem Karpatský průvodce za temnou oblohou a založili speciální webové stránky https://spolecnenebe.astrocesty.eu/aktualne.html, obsahující přehled míst vhodných pro pozorování noční oblohy. Využívat ho může každý, kdo se o astronomii nebo noční krajinu zajímá. Součástí projektu byly motivační akce, při nichž jsme naši techniku vyvezli do horských středisek a na další příhodná místa, aby lidé mohli v terénu sledovat objekty na obloze.

Jak databázi, která je přístupná online, přijali návštěvníci a turisté?
Soudě podle četnosti a délky návštěv, lidé si celý web www.astrocesty.eu oblíbili. Občas se dokonce ozvou a upozorní nás, že někde se podmínky proti původně popsanému stavu změnily, nebo sami objeví nové místo vhodné k nočnímu pozorování. To je velmi cenné, neboť projekt tím dostává nový smysl, spočívající ve výměně informací a jejich průběžném doplňování.

Pokud by někdo měl zájem o tištěnou brožuru, má ještě šanci?
Může ji získat zdarma při osobní návštěvě naší hvězdárny. Případně ji můžeme jednotlivcům, hotelům či informačním centrům zaslat za cenu poštovného. Brožura se může stát také vítaným pomocníkem ve školní výuce, protože kromě míst pro pozorování srozumitelně popisuje, co lze na denní i noční obloze spatřit.

Chystáte další aktivity nebo projekty v této oblasti?
Mimo to, že doplňujeme webovou databázi, připravujeme navazující projekt. Jeho cílem bude upozornit na skutečnost, kterou jsem zmínil v úvodu – že i tmavá obloha umožňující pozorování hvězd je, stejně jako hrady, zámky a jiné památky, součástí našeho přírodního a historického odkazu, přesto si ji velmi efektivně ničíme.   

Fotogalerii si můžete prohlédnout na webu Hvězdárny Valašské Meziříčí.

« Zpět

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu